Joe Biden odsoudil násilí v Portlandu, Trump k němu podle něj přispívá

Kandidát demokratů a amerického prezidenta Joe Biden v neděli odsoudil násilí v Portlandu ve státě Oregon a obvinil prezidenta Donalda Trumpa z rozdmýchávání násilí a rozdělování společnosti. Portlandem už měsíce zmítají nepokoje a často násilné protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Někteří demokratičtí politici se vyslovili proti tomu, aby Trump uskutečnil chystanou cestu do města Kenosha, které je také dějištěm protestů kvůli vážnému zranění zatýkaného černocha Jacoba Blakea policejní střelbou do zad.

Biden v neděli z Detroitu označil protesty v Portlandu za nepřijatelné a vyzval Trumpa, aby přestal násilí lehkovážně povzbuzovat. "Odsuzuji násilí jakéhokoli druhu páchané kýmkoli, ať už na levici, nebo na pravici. A vyzývám Donalda Trumpa, aby činil totéž," řekl Biden. Spojené státy se podle něj nesmí stát zemí, která je ve válce sama se sebou.

The deadly violence we saw overnight in Portland is unacceptable. Shooting in the streets of a great American city is unacceptable.I condemn violence of every kind by anyone, whether on the left or the right. And I challenge Donald Trump to do the same. https://t.co/JRuI7ya2Wv

— Joe Biden (@JoeBiden) August 30, 2020

"Co si prezident Trump myslí, že se stane, když bude pokračovat v rozdmýchávání plamenů nenávisti a rozdělení naší společnosti a ve využívání politiky strachu k burcování svých stoupenců? Lehkovážně povzbuzuje násilí," prohlásil bývalý viceprezident.

Republikánský prezident a demokratický starosta Portlandu Ted Wheeler se v neděli vzájemně obviňovali z podílu na násilí. "Jste to vy, kdo stvořil nenávist a rozdělení," vzkázal starosta šéfovi Bílého domu. "Pokusil jste se nás rozdělit více než jakákoli jiná postava moderních dějin. A teď po mě chcete, abych zastavil násilí, které jste pomáhal stvořit," prohlásil Wheeler.

Starosta města na severozápadě USA rovněž ostře zkritizoval Trumpovu rétoriku, která podle něj podporuje rozdělení společnosti a podněcuje násilí. Wheeler dále odmítl Trumpovy víkendové příspěvky na twitteru, v nichž prezident starostu vyzval, aby federální vládu požádal o pomoc s nastolením pořádku. Podle starosty je takový postoj agresivní.

Oregonská guvernérka Kate Brownová oznámila, že se dnes do Portlandu vrátí státní policisté, aby pomohli zjednat pořádek. Násilí podle ní rozpoutává ozbrojená pravicová skupina Patriot Prayer. Guvernérka dále řekla, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvolní více zdrojů na stíhání narušitelů zákona.

"Všichni Oregoňané mají právo svobodně vyjádřit svůj názor bez obav z vražedného násilí. Nedovolím, aby Patriot Prayer a ozbrojení příznivci nadřazenosti bělochů prolévali v našich ulicích další krev," řekla Brownová.

Portlandská policie dnes oznámila, že v noci zatkla 29 lidí. Dva z nich u sebe měli střelnou zbraň, další pak nože a kamení.

Trump o víkendu vychrlil řadu tweetů, v nichž mimo jiné otevřeně vyjádřil podporu svým stoupencům mířícím do Portlandu čelit protestujícím, které v pátek označil za anarchisty, agitátory, výtržníky a plenitele. Zdůraznil přitom nutnost nastolit "zákon a pořádek".

Místní úřady v Portlandu se mezitím připravují na další eskalaci násilí, které městem zmítá už tři měsíce, od smrti 46letého černocha George Floyda, který zemřel při brutálním policejním zákroku. Na sociálních sítích se totiž objevily příspěvky slibující odplatu za víkendové zastřelení člena pravicové skupiny Patriot Prayer při pouličních střetech mezi Trumpovými přívrženci a jejich odpůrci.

"Ty z vás, kteří jste ráno na twitteru říkali, že se chystáte do Portlandu za odplatou, vyzývám, abyste se drželi zpátky," vyzval Wheeler.

Trump se v úterý chystá navštívit město Kenosha ve státě Wisconsin, přestože tam minulý týden znovu propukly protesty po postřelení Afroameričana Blakea před jeho dětmi. Demokraté se domnívají, že by Trump do města jezdit neměl, neboť se domnívají, že to ještě zhorší napětí.

Demokratický zástupce guvernéra Wisconsinu Mandela Barnes připomněl nedávný republikánský nominační sjezd, který se podle něj celý soustředil na vytváření ještě větší nevraživosti a prohlubování rozporů ohledně dění v Kenoshe. "Tak nevím jak, vzhledem ke všem předchozím vyjádřením, které prezident učinil, tu chce být prospěšný. My to teď vůbec nepotřebujeme," řekl Barnes CNN.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Donald Trump Jacob Blake (postřelený černoch) Black lives matter Prezident USA Demokratická strana (USA) USA (Spojené státy americké) Demonstrace v USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy