Joe Biden představil tým pro komunikaci, jsou v něm pouze ženy. Vzniká i ekonomický tým

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters. Média rovněž přinesla zprávy o prvních jménech z rodícího se ekonomického týmu Bílého domu.

Joe Biden, prezident USA

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

"Jsem hrdý na to, že dnes mohu představit první hlavní komunikační tým Bílého domu tvořený výhradně ženami," uvedl Biden v prohlášení.

Biden ještě před zvolením sliboval, že jeho tým bude odrážet různorodost americké společnosti. Tento jeho závazek se podle podle zdrojů amerických médií bude snažit naplnit také jmenováním několika osob tmavé pleti do vůdčích pozic ve svém ekonomickém týmu.

Ředitelkou úřadu pro správu a rozpočet by se podle informací médií měla stát Neera Tandenová, která je prezidentkou a generální ředitelkou liberálního institutu Centrum pro americký pokrok. Sloužila také jako ekonomická poradkyně exprezidenta Baracka Obamy a neúspěšné kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové.

V Nigérii narozený Adewale Adeyemo bude přímým zástupcem Janet Yellenové, kterou Biden plánuje nominovat do pozice ministryně financí. Adeyemo byl vysoce postaveným ekonomickým poradcem Obamy a také prvním ředitelem jeho neziskové nadace.

Cecilia Rouseová, v současnosti děkanka fakulty veřejné a mezinárodní politiky Princetonské univerzity, se postaví do čela Rady ekonomických poradců (CEA), což je hlavní poradní a analytický ekonomický orgán v Bílém domě. Předsedkyně CEA rovněž bývá hlavní mluvčí Bílého domu v ekonomických otázkách.

Podle informací listu The New York Times by se zřejmě nejbližším Bidenovým ekonomickým poradcem měl stát Brian Deese, který se postaví do čela Národní ekonomické rady (NEC). Ta je obecně považována za vlivnější než CEA, jelikož působí přímo v západním křídle Bílého domu, kde jsou prezidentovy kanceláře.

Bidenův tým informace médií o vysokých ekonomických pozicích zatím nekomentoval, vyjádřit se odmítli i samotní předpokládaní kandidáti. Tandenovou, Rouseovou a Adeyemoa by musel do nominovaných pozic potvrdit Senát.

Agentura Reuters poznamenává, že by Biden mohl čelit odporu proti některým nominovaným osobám nejen ze strany republikánů, ale rovněž od levicového křídla Demokratické strany, které je někdy označované za progresivistické.

Kontroverzní by přitom mohlo být především jmenování Deese, který momentálně figuruje v manažerské pozici v nadnárodní investiční společnosti BlackRock. Podle Jeffa Hausera, ředitele organizace Revolving Door Project, který analyzuje vliv finančních společností na americkou vládu, má BlackRock velký zájem na ovlivnění některých vládních rozhodnutí a Deese by se proto zřejmě musel složitě vyhýbat obviněním ze střetu zájmů, nebo se dobrovolně vzdát rozhodování v řadě zásadních témat.

Nový ekonomický tým se bude muset vypořádat s ekonomikou těžce zasaženou pandemií covidu-19. Biden již dříve slíbil prosazení dalšího velkého vládního balíku na pomoc nezaměstnaným i firmám.

Úspěch jeho iniciativy však bude záležet na Senátu, kde zatím po volbách není jasno o většině. O tom, která ze stran v horní komoře převládne, rozhodne až dvojice hlasování na začátku ledna v Georgii.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Jednali jsme špatně, přiznali po střelbě v USA policisté. Před zásahem…

27.05.2022 19:54 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

Soud zamítl snahu Trumpa přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:52 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

V USA s přibývajícími informacemi o zásahu policie při útoku v Texasu sílí…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

26.05.2022 21:11 Aktualizováno USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok,…

Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace…

26.05.2022 19:34 Aktualizováno Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace prodeje zbraní, vyplývá z…

Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení

26.05.2022 16:18 Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení, jehož síla podle americké geologické služby USGS dosáhla…

RB OSN projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR

26.05.2022 08:46 Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily…

Střelbu na texaské škole nepřežilo 21 lidí, z toho 19 dětí

25.05.2022 15:52 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený útočnou puškou na základní škole v…

Federální regulace zbraní se v USA ani po nejnovějším útoku na školu nečeká

25.05.2022 15:29 Jak je ve Spojených státech už několik let pravidlem, i tentokrát po hromadném zabíjení spáchaném…

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím

24.05.2022 09:50 Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné…

Související:

Právě se děje

reklama