Kalifornie nařídila zdravotníkům plné očkovaní

Pracovníci nemocnic, pečovatelských domů a dalších zdravotnických zařízení v americkém státě Kalifornie musí do 30. září dokončit svou vakcinaci proti covidu-19. Stanovuje to čtvrteční vyhláška regionálního úřadu pro veřejné zdraví. Místní činitelé hovoří o prvním nařízení svého druhu ve Spojených státech, podle agentury AP se vztahuje přibližně na 2,2 milionu lidí.

Nové pravidlo zachází o krok dál než režim ohlášený na konci července kalifornským guvernérem Gavinem Newsomem. Podle toho by měli neočkovaní zdravotníci, stejně jako zaměstnanci státu, povinnost chodit na pravidelné testy na koronavirus.

Čtvrteční nařízení ale pro zdravotníky nejlidnatějšího amerického státu možnost volby mezi očkováním a testy ruší. Povinnost absolvovat vakcinaci do konce příštího měsíce se při tom kromě pracovníků nemocnic vztahuje na různé menší kliniky, ordinace praktických lékařů, psychiatrické léčebny a další zařízení poskytující dlouhodobou péči. Výjimku dostanou ti, kdo očkování odmítají z náboženských důvodů, nebo předloží potvrzení o tom, že ze zdravotních důvodů nemohou být očkovaní.

Kalifornie nové opatření přijala v době rychlého růstu denních počtů nákaz, který už se promítl i do bilance hospitalizací spojených s covidem-19. Plně očkovaných je v západním státě na 64 procent dospělých.

"Nadále pozorujeme rostoucí počet nákaz a hospitalizací způsobený delta mutací covidu-19 a je důležité, abychom ochránili zranitelné pacienty v těchto prostředích," řekl k vakcinačnímu nařízení šéf úřadu pro veřejné zdraví Tomás Aragón. Mezi nově nakaženými v Kalifornii je podle něj čím dál víc lidí pracujících ve zdravotnictví. "Nedávná ohniska nákazy ve zdravotnickém prostředí byla často zpětně spojena s neočkovanými členy personálu," uvedl Aragón.

Podle deníku Los Angeles Times kalifornští činitelé prezentovali svůj plán zavést povinné očkování ve zdravotnickém sektoru jako první opatření svého druhu v USA. AP uvádí, že podobná pravidla v jiných státech obsahují výjimku s pravidelným testováním nebo nemají tak široký záběr a vztahují se pouze na zdravotníky ve státních zařízeních.

Povinné očkování mezitím svým pracovníkům nařizují jednotlivé nemocnice nebo sítě zdravotnických zařízení, podobně jako mnohé vysoké školy nebo velké společnosti. Vakcinace je povinná mimo jiné i v televizi CNN, jejíž šéf Jeff Zucker ve čtvrtek oznámil propuštění tří zaměstnanců, kteří se pokynem neřídili. "Řeknu to jasně, naším přístupem v této věci je nulová tolerance," citoval ze Zuckerova prohlášení reportér CNN Oliver Darcy.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy