Tisíce hasičů v Kalifornii dál bojují s několika rozsáhlými požáry, které už se rozšířily na území o rozloze 220 kilometrů čtverečních, zničily přes 90 budov a donutily k evakuaci přes 220.000 lidí. Bezprostřední riziko kvůli rychle se šířícím plamenům hrozí dalším 80.000 domům, uvedl v noci na dnešek úřad guvernéra.
Nejvážnější situace je nadále ve vinařské oblasti Sonoma severně od San Franciska, nově ale začalo hořet rovněž na severozápadním okraji Los Angeles poblíž Gettyho centra, kde má své rezidence i řada celebrit.
Oblast Sonoma asi 120 kilometrů severně od San Franciska požáry trápí už od poloviny minulého týdne. Kvůli mimořádně silnému větru dosahujícímu o víkendu rychlosti až 160 kilometrů v hodině, se je ale dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.
Evakuovat se tady muselo na 190.000 lidí, navíc více než milion domácností a podniků zůstává kvůli rozhodnutí energetické společnosti PG&E bez proudu. Dodávky elektřiny byly přerušeny z preventivních důvodů, aby kvůli případné poruše vedení a následnému zkratu nezačalo hořet na dalších místech.
"Ty podmínky by se daly přirovnat k sudu se střelným prachem," uvedl velitel hasičů Jonathan Cox. Podle nejnovějších údajů se v okrese Sonoma podařilo dosud uhasit jen asi pět procent hořící plochy. Nasazeno tu je přes 3000 hasičů.
O něco optimističtěji to vypadá z požárem poblíž města Santa Clarita asi 50 kilometrů severně od Los Angeles. Domovy tam muselo opustit na 40.000 lidí, většina se jich už ale mohla opět vrátit. Oheň zničil nebo poškodil přes 30 budov, plocha o rozloze 18 čtverečních kilometrů je ze tří čtvrtin uhašená, uvedly dnes místní úřady.
Nově naopak začalo hořet na severozápadním okraji Los Angeles poblíž Gettyho centra, kde sídlí známá galerie výtvarného umění. Ohrožená je čtvrť Sherman Oaks na západ od dálnice 405, kde má své domy i řada celebrit. Podle velitele místních hasičů Erika Scotta zatím oheň strávil dva domy, obyvatelé 10.000 dalších budov ale dostanou příkaz k evakuaci, uvedl list Los Angeles Times. Na místě je asi 500 hasičů, kteří varují, že kvůli silnému větru se může situace rychle zhoršit.
Man these LA ? aren’t no joke. Had to emergency evacuate my house and I’ve been driving around with my family trying to get rooms. No luck so far! ??♂️
— LeBron James (@KingJames) October 28, 2019
Jedním z těch, kdo musel v noci na dnešek narychlo opustit svůj dům, byl i známý basketbalista LeBron James. "Požár v LA není žádná legrace. Musel jsem se narychlo evakuovat a jezdím s rodinou dokola a hledám ubytování," napsal na twitteru.
Související
Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak
Guvernér Gavin Newsom: Trump vydal údaje milionů Kaliforňanů úřadům pro deportace
Kalifornie , Los Angeles , Požáry v USA , USA (Spojené státy americké) , Požáry
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 1 hodinou
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 2 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 3 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
Muž, který způsobil úterní policejní manévry v Havířově, si sám vzal život. Potvrdila to policie. Případ, který bude kvůli úmrtí podezřelého odložen, se prověřuje kvůli podezření ze spáchání trojice trestných činů. Policisté také informovali, že muž měl zbraň legálně.
Zdroj: Jan Hrabě