Pandemie nemoci covid-19 může uvrhnout do konce roku 2021 do extrémní chudoby až 150 milionů lidí. Smazal by se tak pokrok učiněný ve snižování chudoby za poslední více než tři roky. Uvedla to ve své pravidelné dvouleté zprávě o chudobě a sdílené prosperitě Světová banka (SB).
Za extrémní chudobu považuje SB situaci, kdy má člověk k dispozici méně než 1,9 dolaru (44 Kč) na den. V letošním roce by se do extrémní chudoby mohlo nově dostat 88 až 115 milionů lidí. Do konce příštího roku pak tento údaj naroste na 111 až 150 milionů.
To bude znamenat, že letos se v extrémní chudobě ocitne 9,1 až 9,4 procenta světové populace. To je zhruba stejně jako v roce 2017, kdy to bylo 9,2 procenta populace, a představuje to první nárůst v procentním podílu extrémně chudých za zhruba 20 let.
Loni podle odhadů bylo v extrémní chudobě 8,4 procenta populace. Před pandemií se očekávalo, že do roku 2021 tento podíl klesne na 7,5 procenta. Zpráva upozornila, že bez rychlých a výrazných politických zásahů je dlouhodobý cíl snížení extrémní chudoby zcela mimo dosah. Tento cíl počítá s poklesem procentního podílu extrémně chudých do roku 2030 na tři procenta.
V minulosti se extrémní chudoba soustředila do zemědělských oblastí, nově však zpráva SB uvádí, že roste počet obyvatel měst, kteří se dostali do extrémní chudoby, protože v reakci na koronavirová omezení a sníženou poptávku zanikají pracovní místa.
Nejvyšší koncentrace extrémně chudých je v subsaharské Africe. Do konce roku 2021 by v regionu mohlo žít v extrémní chudobě 42 procent populace, před krizí se čekalo, že to bude 37,8 procenta populace.
Aby se podařilo znovu začít snižovat počet chudých, je potřeba, aby země společně bojovaly proti koronaviru, poskytly podporu domácnostem a vytvořily odolnější ekonomiky, jakmile pandemie odezní, uvedla SB.
Související
Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 1 hodinou
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 2 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 2 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 3 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 3 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 4 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 5 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 5 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 6 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 7 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 8 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
V Potštátě na Přerovsku v Olomouckém kraji spadla větrná elektrárna. V Česku jde podle dostupných informací o první takový případ v historii. Příčina pádu není momentálně známá a bude předmětem vyšetřování. Další zdejší větrníky budou podrobeny kontrole.
Zdroj: Jan Hrabě