KOMENTÁŘ | Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.

A teď navíc, dle odborů, chudnou prý i firmy. Tedy ti, proti kterým jsou většinou odbory zaujaty. To si řeknete, že to je přece od odborářských šíbrů pěkné, že se tak starají. Jenže, s tou chudobou je to možná všechno jinak.

Jistě, dávám hned zkraje za pravdu všem těm, kteří namítají, že ohledně inflace jsme v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie pořád mezi těmi s tou nejvyšší, že ceny energií, potravin i dalších položek v Česku ne a ne klesnout, a že podpora pro lidi nebo firmy v nouzi tu je nic moc a že výhledy do dalších měsíců nenaznačují vůbec nic příznivého. Tak proč si nekopnout do mrtvoly a „nevydojit“ od státu v téhle chvíli všechno co jde, ne? Ať to stojí, co to stojí. A je jedno, ať se to někomu líbí nebo ne a argumentuje různými návrhy a přesuny, že stát peníze nemá. Nemá. A kde nic není, tam se rozdávat prostě nebude. Jsme ale skutečně tak chudí, jak to v barvách vykreslují odboroví předáci, či opoziční politici?

Zářijový průzkum agentury Median ukázal, že přes 25 procent tuzemské populace v boji s inflací zvažuje investice do zlata, 22 procent lidí chce pak peníze uložit do nemovitostí nebo na termínovaný vklad. Jistě namítnete, že jde o záměry, ne skutečné investice. A že reálně se hodnota investic nemusí shodovat se záměry lidí. Ale nechť. Jiné statistiky pak ale ukazují, že letos v srpnu měl objem obchodů s kryptoměnami v naší domovině hodnotu 230 milionů korun. A i když je prý znát určitý pokles, pořád jde o dvě stě třicet milionů. Nebo dál. Začátkem listopadu vydal tuzemský finanční regulátor, Česká národní banka, zprávu, která říká, že „míra úspor domácností dosahovala ve druhém čtvrtletí 2023 téměř 19 % a pohybovala se zhruba o sedm procentních bodů nad dlouhodobým průměrem.“ 

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023)

Faktem je, že odbory a opozicí vyřvávaný pojem chudoba lze nahradit v jistém smyslu inflací. A ta od začátku letošního roku postupně klesá, v září činila dokonce 6,9 procenta a v říjnu 8,5 procenta. Ale i tak ji podle dříve jmenovaného průzkumu považuje 60 procent lidí za problém z hlediska zdražování i z pohledu znehodnocení úspor. Zároveň okolo 25 procent lidí neví, jak problém řešit, což je meziroční nárůst o 11 procentních bodů. Jenže to není chudoba. Navíc, jak lze vyčíst z veřejně dostupných informací, má průměrná česká domácnost v úsporách přibližně dvojnásobek průměrného ročního příjmu, což může činit částku až 900 tisíc korun. Zdá se vám to kvůli stávce pro chudobu málo?

Češi jsou nyní navíc podle průzkumu agentury Median ochotni investovat více nebo stejně jako před rokem. Investovat, prosím… Anebo trochu bulvárnější statistiky. Možná, že jste se jako další statisíce lidí o posledním listopadovém víkendu dívali v televizi na StarDance, tedy na díl, který byl věnován večeru s obecně prospěšnou společností Centrum Paraple. Pak jistě dobře víte, že lidé během večera poslali na dobročinné účely pro vozíčkáře téměř 21 milionů korun… Je potřeba něco dodávat k chudobě? Ano, statistiky o tom, kolik lidí potřebuje pomoc od státu nějakou dávkou v nouzi nebo pomocí dává určitě za pravdu těm, kteří argumentují chudobou. Pokles reálné mzdy či úspor kvůli vysoké inflaci taky, ale je to všechno opravdu o chudobě?

Je tak vidět, že dění v zemi nedá části populace a politických reprezentantů, ke kterým se bohužel stále aktivněji řadí i odbory, nespokojené s tím, jak a kam země jde, koho a jak podporuje a čemu dává přednost, spát. Politické ambice zvláště odborářských šéfů jsou čím dál jasnější a čitelnější, tak proč nevyužít všeobecnou nespokojenost právě s mírou inflace a drahými věcmi v obchodech ke splnění vlastních politických snů? Chybí prý sociální dialog a lepší komunikace se sociálními partnery a lepší obrana a ochrana lidí před drahotou, která by prý zabránila chudobě, zní z jedné strany. Není tu ochota naslouchat a respektovat prázdnou státní kasu a opatření na obranu proti vysokým dluhům, které ústí do nutnosti šetřit, dostane se odpovědi z druhé strany. A my se jen můžeme dohadovat, zda mají pravdu ti, nebo oni. 

Jenže to nemusí být podstatné. Je to totiž jedno. Ať už si obyvatelé českých krajů chtějí od plic na Václaváku či někde jinde v Praze „zabékat“ a „zahalekat“, prý kvůli chudobě, na předsedu české vlády nebo ministra financí či na vládu jako celek, ukazuje to celé na úplně něco jiného. Jak už zaznělo nepočítaně i na těchto stránkách, neumíme „makat“ pro tým. Kvůli chamtivosti a nelibosti v nepopulárních opatřeních nasloucháme těm, kteří nám slibují pozlátko, ale dobře vědí, že z toho vytěží jen oni. Platí totiž, že není všechno zlato, co se třpytí. I oni totiž patří mezi ty, kteří nejsou ochotni poslouchat ty druhé a dělat dobře pro celou zemi. Nejen pro sebe, aby si mohli koupit další oblek od Bosse, či drahé hodinky. Žvásty a bláboly o tom, že šetřit se nemusí, protože tu zdroje jsou, tak svrhněme vládu a dejme tam ty, kteří nám budou platit, způsobí, tak jako vždycky, další a možná ještě větší trable. Ale uznávám, že vidět pět tisíc na účtu je milejší, než stát v mraze na Václaváku a poslouchat bafuňářské fantazie. Tak ať platí, chce se s mrazivým úsměvem dodat.

Související

Ilustrační foto Komentář

Angličtina od první třídy je skvělý nápad. Druhý jazyk počká až na střední školu

Dnešní děti vyrůstají v silně globalizovaném světě. Během pár minut se mohou spřátelit s osobou na druhé straně planety, stejně tak naletět podvodníkům. Proto je nutné je učit anglicky – ideálně od co nejútlejšího věku. S druhým jazykem však bude lepší počkat až na střední školy, kdy má mladý člověk alespoň minimální ponětí, proč se ho má učit. 

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) stávka Odbory Vláda ČR inflace chudoba

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy