KOMENTÁŘ | Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.

A teď navíc, dle odborů, chudnou prý i firmy. Tedy ti, proti kterým jsou většinou odbory zaujaty. To si řeknete, že to je přece od odborářských šíbrů pěkné, že se tak starají. Jenže, s tou chudobou je to možná všechno jinak.

Jistě, dávám hned zkraje za pravdu všem těm, kteří namítají, že ohledně inflace jsme v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie pořád mezi těmi s tou nejvyšší, že ceny energií, potravin i dalších položek v Česku ne a ne klesnout, a že podpora pro lidi nebo firmy v nouzi tu je nic moc a že výhledy do dalších měsíců nenaznačují vůbec nic příznivého. Tak proč si nekopnout do mrtvoly a „nevydojit“ od státu v téhle chvíli všechno co jde, ne? Ať to stojí, co to stojí. A je jedno, ať se to někomu líbí nebo ne a argumentuje různými návrhy a přesuny, že stát peníze nemá. Nemá. A kde nic není, tam se rozdávat prostě nebude. Jsme ale skutečně tak chudí, jak to v barvách vykreslují odboroví předáci, či opoziční politici?

Zářijový průzkum agentury Median ukázal, že přes 25 procent tuzemské populace v boji s inflací zvažuje investice do zlata, 22 procent lidí chce pak peníze uložit do nemovitostí nebo na termínovaný vklad. Jistě namítnete, že jde o záměry, ne skutečné investice. A že reálně se hodnota investic nemusí shodovat se záměry lidí. Ale nechť. Jiné statistiky pak ale ukazují, že letos v srpnu měl objem obchodů s kryptoměnami v naší domovině hodnotu 230 milionů korun. A i když je prý znát určitý pokles, pořád jde o dvě stě třicet milionů. Nebo dál. Začátkem listopadu vydal tuzemský finanční regulátor, Česká národní banka, zprávu, která říká, že „míra úspor domácností dosahovala ve druhém čtvrtletí 2023 téměř 19 % a pohybovala se zhruba o sedm procentních bodů nad dlouhodobým průměrem.“ 

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023)

Faktem je, že odbory a opozicí vyřvávaný pojem chudoba lze nahradit v jistém smyslu inflací. A ta od začátku letošního roku postupně klesá, v září činila dokonce 6,9 procenta a v říjnu 8,5 procenta. Ale i tak ji podle dříve jmenovaného průzkumu považuje 60 procent lidí za problém z hlediska zdražování i z pohledu znehodnocení úspor. Zároveň okolo 25 procent lidí neví, jak problém řešit, což je meziroční nárůst o 11 procentních bodů. Jenže to není chudoba. Navíc, jak lze vyčíst z veřejně dostupných informací, má průměrná česká domácnost v úsporách přibližně dvojnásobek průměrného ročního příjmu, což může činit částku až 900 tisíc korun. Zdá se vám to kvůli stávce pro chudobu málo?

Češi jsou nyní navíc podle průzkumu agentury Median ochotni investovat více nebo stejně jako před rokem. Investovat, prosím… Anebo trochu bulvárnější statistiky. Možná, že jste se jako další statisíce lidí o posledním listopadovém víkendu dívali v televizi na StarDance, tedy na díl, který byl věnován večeru s obecně prospěšnou společností Centrum Paraple. Pak jistě dobře víte, že lidé během večera poslali na dobročinné účely pro vozíčkáře téměř 21 milionů korun… Je potřeba něco dodávat k chudobě? Ano, statistiky o tom, kolik lidí potřebuje pomoc od státu nějakou dávkou v nouzi nebo pomocí dává určitě za pravdu těm, kteří argumentují chudobou. Pokles reálné mzdy či úspor kvůli vysoké inflaci taky, ale je to všechno opravdu o chudobě?

Je tak vidět, že dění v zemi nedá části populace a politických reprezentantů, ke kterým se bohužel stále aktivněji řadí i odbory, nespokojené s tím, jak a kam země jde, koho a jak podporuje a čemu dává přednost, spát. Politické ambice zvláště odborářských šéfů jsou čím dál jasnější a čitelnější, tak proč nevyužít všeobecnou nespokojenost právě s mírou inflace a drahými věcmi v obchodech ke splnění vlastních politických snů? Chybí prý sociální dialog a lepší komunikace se sociálními partnery a lepší obrana a ochrana lidí před drahotou, která by prý zabránila chudobě, zní z jedné strany. Není tu ochota naslouchat a respektovat prázdnou státní kasu a opatření na obranu proti vysokým dluhům, které ústí do nutnosti šetřit, dostane se odpovědi z druhé strany. A my se jen můžeme dohadovat, zda mají pravdu ti, nebo oni. 

Jenže to nemusí být podstatné. Je to totiž jedno. Ať už si obyvatelé českých krajů chtějí od plic na Václaváku či někde jinde v Praze „zabékat“ a „zahalekat“, prý kvůli chudobě, na předsedu české vlády nebo ministra financí či na vládu jako celek, ukazuje to celé na úplně něco jiného. Jak už zaznělo nepočítaně i na těchto stránkách, neumíme „makat“ pro tým. Kvůli chamtivosti a nelibosti v nepopulárních opatřeních nasloucháme těm, kteří nám slibují pozlátko, ale dobře vědí, že z toho vytěží jen oni. Platí totiž, že není všechno zlato, co se třpytí. I oni totiž patří mezi ty, kteří nejsou ochotni poslouchat ty druhé a dělat dobře pro celou zemi. Nejen pro sebe, aby si mohli koupit další oblek od Bosse, či drahé hodinky. Žvásty a bláboly o tom, že šetřit se nemusí, protože tu zdroje jsou, tak svrhněme vládu a dejme tam ty, kteří nám budou platit, způsobí, tak jako vždycky, další a možná ještě větší trable. Ale uznávám, že vidět pět tisíc na účtu je milejší, než stát v mraze na Václaváku a poslouchat bafuňářské fantazie. Tak ať platí, chce se s mrazivým úsměvem dodat.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) stávka Odbory Vláda ČR inflace chudoba

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

před 2 hodinami

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

před 3 hodinami

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 11 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 12 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas

O vítězi probíhajícího ročníku Tipsport extraligy rozhodne až sedmý zápas finálové série play-off. Dynamo Pardubice si ho v neděli vynutilo vítězstvím 5:1 na ledě Komety Brno. Jméno nového mistra, který na trůnu po letech nahradí Oceláře Třinec, budeme znát v úterý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy