Kuba ohlásila úspěch se dvěma léky při léčbě covidu-19

Kubánské zdravotnické úřady ohlásily úspěch se dvěma léky při léčbě covidu-19 u pacientů s těžkým průběhem nákazy koronavirem. Podařilo se díky nim snížit počet úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. Na karibském ostrově s 11 miliony obyvatel se potvrdila nákaza koronavirem u 1916 lidí a zemřelo tam 81 pacientů. Z 200 aktivních případů tam v minulých devíti dnech zemřeli dva lidé.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vláda podle Reuters usiluje o zvýšení vývozu farmaceutických preparátů a propaguje několik léků, které podle ní mohou pomoci v léčbě lidí s covidem-19. Začátkem dubna se na ostrově začaly těmto lidem dávat dva přípravky, které podle všeho dokážou zklidnit tak zvanou cytokinovou bouři, tedy nadprodukci cytokinů, jež způsobuje závažný průběh onemocnění a poškozuje životně důležité orgány.

Jedním z podávaných léků je itolizumab, tedy monoklonální protilátka vyráběná na Kubě i v jiných zemích. Druhým pak je peptid, který je na Kubě klinicky testován pro pacienty s revmatickou artritidou.

Prezident Miguel Díaz-Canel o úspěchu s nasazenými léky informoval tento týden v televizi. "Asi 80 procent pacientů (s covidem-19) v kritickém stavu zemře. Na Kubě se daří z těchto kriticky nemocných díky těmto dvěma lékům 80 procent lidí zachránit," řekl.

Vědci ale upozorňují, že pro potvrzení účinnosti zmíněných preparátů je zapotřebí provést širší studie s kontrolní skupinou, jíž bude podáváno placebo. Kubánské úřady však poukazují na to, že díky této léčbě má Kuba nižší úmrtnost na covid-19 - činí tam 4,2 procenta, zatímco v regionu je to 5,9 procenta a celosvětově 6,6 procenta. Jak upozorňuje Reuters, úmrtnost je daná mnoha faktory, k nimž patří četnost testování, kvalita zdravotnického systému a věk i celkový zdravotní stav populace.

Kuba má univerzální zdravotní péči a personálně dobře zajištěné zdravotnictví. Epidemii koronaviru zvládla dobře - v polovině dubna tam denně přibývalo až 60 nových případů, minulý týden jich bylo jenom 20 denně. Reprodukční číslo na Kubě činí 0,71 na 100.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína se může zvrhnout v nebezpečnou zbraň. Kdo získá přístup k léku…

25.05.2020 10:45 Počet hlášených případů koronaviru po celém světě překročil 5 milionů. Celosvětově tak pandemie…

Do USA nemohou cizinci, kteří byli za uplynulé dva týdny v Brazílii

25.05.2020 08:27 Do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii. O…

USA na špici, Brazílie je co do nakažených druhá. Rusko hlásí rekord obětí

24.05.2020 20:45 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

Brazílie má druhý nejvyšší počet nakažených, překonala Rusko

24.05.2020 13:55 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy