Kvůli útoku jsou členové Proud Boys obviněni ze spiknutí

Počet lidí stíhaných v souvislosti s nedávnými nepokoji v sídle amerického Kongresu podle médií překročil 170. Jsou mezi nimi i dva členové krajně pravicové skupiny Proud Boys, kteří od pátku čelí obviněním ze zločinného spiknutí s cílem bránit práci bezpečnostních složek. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím zveřejnil snímky osoby podezřelé z umístění výbušnin nedaleko Kapitolu.

Obviněnými členy Proud Boys jsou 43letý Dominic Pezzola a 31letý William Pepe, kteří podle vyšetřovatelů při násilném protestu odstranili kovové bariéry vztyčené policisty v areálu Kapitolu a také ukradli majetek patřící příslušníkům policejního sboru Kapitolu. Pezzola údajně policejním štítem rozbil okno budovy Kongresu. Oba muži ze státu New York jsou kromě spiknutí obvinění z rušení pořádku a nepovoleného vstupu do chráněného prostoru.

Podle deníku The New York Times jsou Pezzola a Pepe prvními členy zmíněného nacionalistického hnutí stíhanými v souvislosti s událostmi 6. ledna. Proud Boys, kteří se označují za "západní šovinisty" a dlouhodobě vystupují proti hnutím Antifa a Black Lives Matter, jsou jednou z několika extremistických skupin, které byly v násilném protestu v Kongresu zastoupené.

Případy Pezzoly a Pepeho jsou výjimečné i závažností obvinění. Zatím v kauze nepokojů v Kapitolu padají hlavně relativně mírná obvinění z rušení veřejného pořádku či nepovoleného vstupu. Jediná "vážná obvinění ze spiknutí" se dosud podle NYT týkala tří členů milice Oath Keepers, kteří údajně útok na Kapitol plánovali už v listopadu.

Příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do sídla Kongresu v momentě, kdy zákonodárci na společné schůzi obou komor potvrzovali výsledky prezidentských voleb. Zasedání pak muselo být přerušeno a policisté se několik hodin dostávali do tvrdých střetů s výtržníky odmítajícími volební vítězství Joea Bidena. Zemřelo pět lidí včetně jednoho strážce zákona, dalších více než 100 příslušníků policie Kapitolu utrpělo zranění.

Dalším rozměrem dramatických událostí 6. ledna bylo nalezení dvou podomácku vyrobených bomb u budov obou hlavních politických stran nedaleko Kapitolu. FBI v pátek oznámil, že výbušná zařízení byla k centrálám demokratů a republikánů umístěna večer před napadením Kongresu.

Vyšetřovatelé také zveřejnili záběry údajného podezřelého, který je zachycen v šedé mikině, roušce a rukavicích. Deník The Washington Post dokonce získal videozáznamy s touto osobou pořízené 5. ledna večer. FBI původně za informace o původu výbušnin nabízela 50.000 dolarů (přes milion Kč), nyní odměnu zvýšila na 100.000 dolarů.

Související

FBI, ilustrační fotografie

Kvůli útoku na Kapitol byl zatčen bývalý agent FBI

Bývalý agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byl zatčen za podíl při vpádu demonstrantů do sídla amerického Kongresu 6. ledna 2021. Podle serveru USA today čelí obvinění ze čtyř přečinů, včetně nezákonného vstupu do budovy s omezeným přístupem a výtržnictví.

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy