Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho země má lék na nový typ koronaviru. Podle něj jde o kubánský medikament, který nedávno pomohl zachránit více než 3500 životů v Číně.
Právě z ní se loni v prosinci koronavirus začal šířit do světa. Ve Venezuele podle Madura zatím žádný případ nákazy není, Kuba ve středu oznámila první tři případy, jde o italské turisty.
"Kuba vede, Kuba je předvoj, Kuba je vždycky vpředu," prohlásil Maduro ve středu v Caracasu u příležitosti národního dne lékařů. Řekl, že Venezuela má k dispozici kubánský lék alpha 2B (IFNrec), který měl podle něj "excelentní výsledky" při epidemii nového koronaviru v Čína.
Po Madurovi dostal slovo šéf mise kubánských lékařů ve Venezuele Julio César García, který upřesnil, že lék IFNrec je antivirotikum, které pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu.
Interferony jsou skupina proteinů, které se podílejí na antivirové odpovědi imunitního systému. Používají se při výrobě léků používaných například pro léčbu rakoviny či hepatitidy.
O léku alpha 2B (IFNrec) hovořil v únoru také kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, který rovněž tvrdil, že přípravek pomohl vyléčit nejméně 1500 pacientů s nemocí COVID-19 v Číně.
Na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, zatím nebyl schválen žádný lék ani vakcína. Některé přípravky se klinicky testují. Jedním z nich je i lék remdesivir, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.
Novým typem koronaviru se od prosince nakazilo ve světě na 130.000 lidí; více než polovina těch, u kterých se projevila nemoc, se už zotavila. Na 4750 nakažených ale zemřelo. Lékaři pacientům podávají přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce.
Související
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
Nicolas Maduro , Venezuela , Kuba , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
před 1 hodinou
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
před 1 hodinou
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
před 2 hodinami
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
před 3 hodinami
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
před 4 hodinami
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
před 5 hodinami
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
před 6 hodinami
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
před 7 hodinami
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
před 8 hodinami
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
před 9 hodinami
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 9 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 10 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 12 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
Dvojnásobný olympijský medailista z letošních zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, teprve devatenáctiletý rychlobruslařský talent Metoděj Jílek zakončil svou životní sezónu dalším medailovým úspěchem. Stříbro získal poté, co ovládl desetikilometrový závod na MS ve víceboji, které se o tomto víkendu konalo v nizozemském Heerenveenu. Nestačil pouze na norského reprezentanta Sandera Eitrema.
Zdroj: David Holub