Maduro tvrdí, že Venezuela a Kuba mají lék na koronavirus

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho země má lék na nový typ koronaviru. Podle něj jde o kubánský medikament, který nedávno pomohl zachránit více než 3500 životů v Číně.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Právě z ní se loni v prosinci koronavirus začal šířit do světa. Ve Venezuele podle Madura zatím žádný případ nákazy není, Kuba ve středu oznámila první tři případy, jde o italské turisty.

"Kuba vede, Kuba je předvoj, Kuba je vždycky vpředu," prohlásil Maduro ve středu v Caracasu u příležitosti národního dne lékařů. Řekl, že Venezuela má k dispozici kubánský lék alpha 2B (IFNrec), který měl podle něj "excelentní výsledky" při epidemii nového koronaviru v Čína.

Po Madurovi dostal slovo šéf mise kubánských lékařů ve Venezuele Julio César García, který upřesnil, že lék IFNrec je antivirotikum, které pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu.

Interferony jsou skupina proteinů, které se podílejí na antivirové odpovědi imunitního systému. Používají se při výrobě léků používaných například pro léčbu rakoviny či hepatitidy.

O léku alpha 2B (IFNrec) hovořil v únoru také kubánský prezident Miguel Díaz-Canel, který rovněž tvrdil, že přípravek pomohl vyléčit nejméně 1500 pacientů s nemocí COVID-19 v Číně.

Na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, zatím nebyl schválen žádný lék ani vakcína. Některé přípravky se klinicky testují. Jedním z nich je i lék remdesivir, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Novým typem koronaviru se od prosince nakazilo ve světě na 130.000 lidí; více než polovina těch, u kterých se projevila nemoc, se už zotavila. Na 4750 nakažených ale zemřelo. Lékaři pacientům podávají přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

V Brazílii výrazně přibývá nakažených, vláda reviduje data

06.06.2020 21:06 V Brazílii už několik dní v řadě přibývá za den kolem 30.000 potvrzených případů nákazy koronavirem…

V Buffalu byli obviněni policisté,kteří zranili 75letého demonstranta

06.06.2020 18:27 Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při…

V Minneapolisu chtějí kvůli Floydovi zákaz škrtících chvatů

06.06.2020 17:39 V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy