Na Kubě přibylo za měsíc na sto tisíc nakažených

Kuba zažívá nejhorší měsíc v pandemii covidu-19, od počátku července se potvrdilo na sto tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba třetina nákaz evidovaných na tomto karibském ostrově od začátku pandemie. Informovala o tom agentura AP.

Tento měsíc už na Kubě přibylo téměř o 50.000 nákaz více než úřady zaznamenaly v červnu. Od 1. do 19. července se potvrdilo 100.504 nákaz a 717 úmrtí spojených s covidem-19. Dosud tato jedenáctimilionová země registrovala téměř 300.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Kuba 2019.

V některých kubánských městech se nemocnice v posledních týdnech dostaly na pokraj kolapsu, uvedla AP. Výrazné zhoršení epidemické situace přispělo i k masových protestům proti autoritářské vládě z 11. července, které byly největšími protivládními demonstracemi v zemi od roku 1994. Hlavním důvodem byla zoufalá ekonomická situace Kubánců, kterou zhoršilo koronavirové omezení cestovního ruchu, na němž je země závislá.

I kubánská vláda spoléhá na zlepšení situace díky očkování. Podle AP zhruba 30 procent obyvatel Kuby dostalo nejméně jednu dávku vakcíny; dokončené proticovidové očkování má asi 19 procent lidí.

Kuba nekupuje vakcíny proti covidu-19 v cizině a nevyužila ani mezinárodní mechanismus Covax určený pro chudší země, očkuje totiž vlastními přípravky. Už v březnu začala aplikovat dvě z pěti vlastních vakcín - Soberana 2 (Svrchovaná 2) a Abdala, ačkoliv obě byly teprve ve třetí fázi klinických studií. Preparáty dostávali pouze dospělí a všichni podepisovali souhlas s podáním těchto dvou látek. Vakcínu Abdala začala koncem června komunistická vláda Kuby dodávat i socialistické autoritářské vládě ve Venezuele.

Až 9. července kubánský lékový regulátor povolil pro nouzové použití vakcínu Abdala a Kuba se tak stala první zemí Latinské Ameriky, která oficiálně schválila vlastní vakcínu proti covidu-19. Abdala má podle kubánských vědců po podání tří dávek účinnost 92,3 procenta, vakcína Soberana 2 prokázala v klinických studiích účinnost 91,2 procenta po dvou dávkách a podání třetí dávky (Soberana Plus).

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Číňané plánují postavit vojenskou základnu jen 150 km od USA. Špiony už tam mají, potvrdil Washington

Číňané účinné projektují svůj vliv v Latinské Americe. Špionážní základnu mají na Kubě jen necelých 150 kilometrů od pobřeží USA. Nyní údajně jednají o výstavbě nové vojenské základny. Vojenská přítomnost Pekingu v oblasti by tak znamenala bezprecedentní přiblížení dvou rivalů, jejichž vztahy jsou nyní hluboce poškozené kvůli boji o moc v Jihočínském moři a nestabilitě v okolí Tchaj-wanu. 

Více souvisejících

Kuba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy