Na Západě sílí hlasy volající po diplomatickém bojkotu ZOH v Pekingu

Již za půl roku začnou na asijském kontinentu další olympijské hry, jejichž uspořádání bylo svěřeno Pekingu. Výběr hostitelské země zimní olympiády 2022 ale vyvolal v západním světě vlnu odporu a ze Spojených států, Británie i Evropské unie se ozývají hlasy, které požadují minimálně diplomatický bojkot her.

Ilustrační foto

Kritici poukazují na porušování lidských práv v Ujgurském autonomním regionu Sin-ťiang, v Tibetu, poloautonomním Hongkongu i na dalších místech v Číně. Peking zmíněná obvinění a výzvy k bojkotu, k nimž se v červnu připojil i český Senát, opakovaně odmítl a zdůraznil, že by sport neměl být politizován.

Zimní olympiáda je v Číně na programu od 4. do 20 února. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i v sousední provincii Che-pej. Počátkem letošního roku vyzvala skupina 180 lidskoprávních organizací vlády jednotlivých zemí světa k úplnému bojkotu zimních olympijských her v Pekingu kvůli údajnému poškozování etnických menšin v Číně. Stalo se tak poté, co ochránci lidských práv neuspěli u Mezinárodního olympijského výboru (MOV) s požadavkem, aby Číně pořadatelství olympiády odebral. MOV tehdy argumentoval, že je sportovní organizací, která se nechce zaplétat do politiky.

Čína čelí obviněním, že v Ujgurské autonomní oblasti zřídila ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion menšinových Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. Podle bojovníků za lidská práva v táborech probíhají nucené práce a násilná politická agitace. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté.

Diplomatický bojkot pekingské olympiády v červnu schválil americký Senát a minulý týden k němu vyzvala skupina demokratických a republikánských členů Sněmovny reprezentantů. "Pokud tato i předchozí vláda označily postup Číny (proti Ujgurům) za genocidu, neumím si představit, že bychom (na olympiádu) vyslali nějakou delegaci," prohlásil republikánský kongresman Michael Waltz. Připomněl přitom, že diplomatický bojkot již v květnu podpořila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Američtí zákonodárci rovněž minulý týden apelovali na velké americké firmy, jako je Coca-Cola, Visa, Airbnb, Intel či Procter & Gamble, aby zrušily sponzorství zimní olympiády 2022, pokud se bude konat v Pekingu. V opačném případě budou firmy napomáhat skrývání politiky čínské vlády, včetně genocidy vůči Ujgurům, podotkli členové kongresového výboru pro Čínu. “Nepolitické olympijské hry neexistují. Diktatury jako Čína hostí olympiádu, aby se prezentovaly jako normální země, přestože pokračují v páchání zločinů proti svým občanům," uvedl demokratický kongresman Tom Malinowski.

"Obvinění, že je v Sin-ťiangu páchána genocida, jsou lež, kterou vykonstruovaly protičínské síly," uvedl minulou středu v reakci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Výroky amerických zákonodárců jsou arogantní, ignorantské a lživé. Je to typická americká fraška, která si nezíská podporu," dodal.

Nezávaznou rezoluci vyzývající k politickému bojkotu olympiády schválil poměrem 578 hlasů ku 29 začátkem července také Evropský parlament. Rezoluce apeluje, aby představitelé EU a členské státy odmítli veškeré pozvánky na pekingskou olympiádu, pokud čínská vláda ověřitelně neprokáže zlepšení lidskoprávní situace v Hongkongu, Sin-ťiangu, Tibetu, Vnitřním Mongolsku a jinde v Číně. Dokument upozorňoval mimo jiné na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona v Hongkongu a sílící potlačování svobody médií či změny ve volebním procesu a soudnictví na tomto čínském území.

Ostrou reakci Číny vzbudila počátkem července i výzva k bojkotu olympiády ze strany britských poslanců. "Čína rezolutně protestuje proti politizaci sportu a vměšování do jejích vnitřních záležitostí pod záminkou boje za lidská práva," uvedl tehdy mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Již v červnu vyzval český Senát k neúčasti na zimní olympiádě v Číně české politické představitele. Ti by tak podle horní komory měli dát najevo svůj nesouhlas s postupem čínského režimu vůči Tibeťanům a Ujgurům, ale také vůči Tchaj-wanu a Hongkongu. Senátoři v usnesení poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim podle nich nedostál svému závazku uspořádat hry jako svobodné a otevřené.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 16:47 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Ve Washingtonu se demonstruje na podporu lidí, kteří v lednu pronikli do…

18.09.2021 18:55 Ve Washingtonu začali demonstrovat lidé na podporu těch, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 08:20 Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Související:

Právě se děje

reklama