Venezuelský prezident Nicolás Maduro v úterý uvedl armádu do stavu zvýšené pohotovosti kvůli možnému útoku z Kolumbie a oznámil pořádání manévrů v pohraničí.
Nicolás Maduro v prohlášení uvedl, že Venezuela "čelí hrozbě agrese ze strany Kolumbie".
Vojenské cvičení, které se v oblasti koná každoročně, se bude konat ve druhé polovině září ve čtyřech venezuelských regionech sousedících s Kolumbií.
Así llegamos, con mucho orgullo, a la Academia Militar de nuestro glorioso Ejército Bolivariano. Celebramos junto a nuestros cadetes y al personal militar, los 209 años de su creación. ¡Viva la Universidad Militar Bolivariana de Venezuela! pic.twitter.com/Q0SwxXzSfZ
— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) September 4, 2019
Agentura Reuters Madurův krok dává do souvislosti s aktivizací části povstalecké organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), která minulý týden vyzvala k obnovení ozbrojeného boje proti vládě. V úterý rebelové oznámili, že se znovu vyzbrojují.
Zveřejnili video, které podle kolumbijských úřadů natočili ve Venezuele. Podle Washingtonu poskytuje venezuelský režim kolumbijským povstalcům útočiště.
Několik předních vůdců bývalé levicové milice FARC v prohlášení zveřejněném před týdnem na YouTube uvedlo, že obnovují ozbrojený boj proti vládě, která podle nich nedodržuje mírovou dohodu z roku 2016. Na 13.000 kolumbijských povstalců z FARC složilo na základě mírové dohody zbraně, někteří to ale již tehdy odmítli. Nyní se věnují zejména obchodu s drogami a ilegální těžbě kovů. Jejich počet se odhaduje na zhruba 2300.
Související
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
Nicolas Maduro , Venezuela , Kolumbie , FARC
Aktuálně se děje
včera
Evropa vyzvala Trumpa, aby uspořádal setkání Zelenského s Putinem
včera
Americká rozvědka: Írán získal schopnost kdykoli zablokovat Hormuzský průliv
včera
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
včera
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
včera
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
včera
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
včera
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
včera
Trump se setkal se Zelenským. Rusko mělo přistoupit na dohodu o ukončení konfliktu, řekl
včera
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
včera
Tragédie v USA. Havaroval bombardér B-52, všichni lidé na palubě zemřeli
včera
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
včera
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
včera
V Chorvatsku vyprostili tělo čtvrté oběti nedělní tragické nehody
včera
Feriho zřejmě čeká další soud. Žalobkyně se s rozhodnutím nespokojila
včera
Trump možná zveřejní dohodu s Íránem před podpisem, naznačil Vance
včera
Počasí bude o víkendu v Česku tropické, teploty dosáhnou až 35 stupňů
15. června 2026 21:01
Netanjahu příměří nepodpořil. Izrael se chystá na další boje
15. června 2026 19:40
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
15. června 2026 18:24
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
15. června 2026 17:10
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
Schválení vládního návrhu na změnu financování veřejnoprávních médií vyvolalo ostrou reakci ze strany jejich vedení. Generální ředitel České televize Hynek Chudárek i šéf Českého rozhlasu René Zavoral shodně varují, že pokud nová legislativa projde parlamentem, obě instituce se nevyhnou masivnímu propouštění. Podle prvních odhadů by mohlo o práci přijít celkově 450 až 700 zaměstnanců, přičemž obě klíčová média by kvůli zrušení koncesionářských poplatků přišla zhruba o patnáct procent svých dosavadních příjmů.
Zdroj: Libor Novák