Bývalý americký prezident Barack Obama dnes podpořil kandidaturu svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena na prezidentský úřad. Exprezident tak učinil ve videu zveřejněném na síti twitter. Obama se dosud nominační kampaně demokratů spíše stranil, jeho podpora Bidena ale není překvapením.
Obama ve videu uvedl, že volba Joea Bidena jako svého viceprezidenta bylo "jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy učinil" a dodal, že má Biden "veškeré kvality, které nyní od prezidenta potřebujeme".
I’m proud to endorse my friend @JoeBiden for President of the United States. Let's go: https://t.co/maHVGRozkX
— Barack Obama (@BarackObama) April 14, 2020Bývalý prezident, s nímž Biden úzce v Bílém domě spolupracoval po obě čtyřletá volební období, své rozhodnutí ohlásil den po obdobném kroku senátora Bernieho Sanderse, který byl během nominačního procesu Bidenovým nejvážnějším soupeřem. Sanders v pondělí řekl, že chce svou podporou napomoci porážce Donalda Trumpa, jehož označil za "nejnebezpečnějšího prezidenta moderních dějin".
Obama o přínosech Sandersovy kampaně hovoří po značnou část dnes zveřejněného videa. Exprezident nazval senátora "americkým originálem" a podpořil jeho časté volání po "strukturálních změnách". Poznamenal rovněž, že ačkoliv spolu demokraté nesouhlasí ve všech podrobnostech, musí se sjednotit, aby porazili kandidáty vládnoucí Republikánské strany.
"Republikány, kteří pobývají v Bílém domě a ovládají Senát, nezajímá pokrok. Zajímá je moc," řekl Obama, aniž přímo jmenoval současného prezidenta Donalda Trumpa.
Pro Bidena je Obamova podpora důležitá, protože bývalý prezident je i po odchodu z Bílého domu mezi americkými voliči populární a značné slovo má i v Demokratické straně. Oba politiky váže letité osobní přátelství, Biden se k politice Baracka Obamy během volební kampaně otevřeně hlásil a označoval se za jejího pokračovatele. Obama na konci svého druhého mandátu vyznamenal Bidena prezidentskou medailí svobody.
Bidena již podpořili všichni jeho bývalí rivalové z demokratického nominačního souboje kromě senátorky Elizabeth Warrenové. Ta se k tomu však chystá v blízké době, řekla agentuře AP osoba seznámená s jejími plány. Z význačných osobností Demokratické strany se za Bidena zatím oficiálně nepostavil také například další exprezident Bill Clinton a jeho manželka, Obamova ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2016 Hillary Clintonová. Ta však byla podle jedné ze svých poradkyň s bývalým viceprezidentem v poslední době v čilém kontaktu.
Související
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
Barack Obama , Joe Biden , Volby USA , Donald Trump , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA)
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub