SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Joe Biden složil slib a je oficiálně 46. prezidentem USA

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního času (14:00 SEČ) opustil Bílý dům, do kterého se odpoledne místního času nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Ten složil přísahu a stal se 46. prezidentem Spojených států. Gratulace mu přicházejí z Česka i celého světa.

Joe Biden složil prezidentskou přísahu. (20.1.2021)
doporučujeme

22:00 - Biden se po podpisu formálních dokumentů a přehlídce ozbrojených sil vydal na národní hřbitov v Arlingtonu, kde jsou pohřbeni padlí američtí vojáci a veteráni. Na pietním aktu byli rovněž Clinton, Bush i Obama. Kolona pak zamířila za účastníky slavnostního vojenského pochodu a kapel do Bílého domu.

21:37 - Joe Biden také jmenoval úřadující ministry zahraničí, spravedlnosti a financí, kteří povedou ministerstva do potvrzení jeho nominantů v Senátu.

21:16 - Novému americkému prezidentovi blahopřál i český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu," uvedl na twitteru.

21:01 - Mezi těmi, kdo vyjádřil potěšení nad dnešním uvedením Joea Bidena do funkce amerického prezidenta, byli britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, předseda české vlády Andrej Babiš nebo papež František.

20:45 - Nový prezident Spojených států Joe Biden obdržel krátce po svém slavnostním uvedení do úřadu dary od stranických vůdců obou komor Kongresu. Společně se svou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou vykonal také tradiční přehlídku ozbrojených sil, která je symbolem jeho nové role vrchní velitele nejmocnější světové armády.

20:21 - V USA se zatím nepotvrdily obavy z další vlny demonstrací skalních příznivců exprezidenta Donalda Trumpa, před nimiž po nepokojích v Kapitolu ze začátku měsíce varovaly zpravodajské služby. Inaugurace Trumpova nástupce Joea Bidena skončila bez komplikací, větší protesty se nekonaly ani před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech

20:10 - Společnost Twitter předala oficiální účty prezidenta a viceprezidenta Spojených států Joeovi Bidenovi a Kamale Harrisové, kteří dnes složili slavnostní přísahu. Na rozdíl od situace před čtyřmi lety ale účty dostali bez dosavadních sledujících. Noví odběratelé ale přibývají rychle. Po dvou hodinách od inaugurace má Bidenův účet přes 2,5 a účet Harrisové dokonce více než šest milionů sledujících.

19:58 - Lady Gaga zpívala na dnešní inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena americkou státní hymnu. Uživatelé sociálních sítí jí dali za výkon vysoké známky a poukázali i na praktickou stránku jejího oděvu - měla těsně přiléhající černý živůtek, avšak sukně byla nabíraná a tak široká, že jí zaručila odstup od ostatních, jak si žádá ochrana před koronavirem. 

19:42 - Hlavním tématem prvního prezidentského projevu Joea Bidena bylo léčení amerického národa, míní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Matěj Jungwirth. Zahraničním spojencům podle něj Biden věnoval příslib, že USA "opraví svá spojenectví" s jinými zeměmi. 

19:34 - Američanům Biden také slíbil, že k nim bude vždy upřímný, a to i v těžké době, v níž se nyní země kvůli pandemii covidu-19 nachází. "Vstupujeme do období (šíření) viru, které asi bude nejtěžší a nejsmrtelnější, a musíme odložit stranické rozdíly a konečně čelit pandemii jako jeden národ," řekl Biden. 

19:23 - Hodně úspěchů Bidenovi na twitteru popřála též vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Jsem přesvědčena, že dobré vztahy mezi ČR a USA budou za jeho vlády pokračovat a že se mu podaří provést svou zemi tímto nelehkým obdobím," uvedla.

18:58 - V projevu Biden dnešní den označil za "triumf demokracie", historický den a den naděje. V posledních letech podle něj Američané zjistili, že demokracie je křehká. Mimo jiné poděkoval za účast na ceremonii lídrům republikánů a demokratů v Kongresu i nyní již bývalému viceprezidentovi Mikovi Penceovi

18:45 - Bidenovi blahopřál také prezident Miloš Zeman. Prostřednictvím mluvčího Hradu na twitteru prezidentovi USA popřál úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru. Bidenovi pogratuloval též ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

18:37 - Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval na twitteru Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického prezidenta. Těší se mimo jiné na rozvoj česko-amerického strategického partnerství nebo spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). 

18:29 - Biden přísahal na 127 let starou a téměř 13 centimetrů tlustou rodinnou bibli, kterou na pódiu postaveném před budovou Kongresu držela jeho manželka Jill.

18:18 - Po projevu nově zvoleného prezidenta zazněla také notoricky známá křesťanská píseň Amazing Grace. 

18:13 - Biden přednesl svůj první projev v roli amerického prezidenta. USA se podle něj nacházejí v těžké době pandemie, bojují ale i s rasismem a vnitřním terorismem. Podle jeho slov se země musí spojit a bojovat proti těmto výzvám.

17:50 - Joe Biden složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse a oficiálně se ujal úřadu prezidenta USA. Je 46. hlavou státu v pořadí, v Bílém domě střídá Donalda Trumpa, kterého porazil v listopadových volbách.

17:47 - O další hudební vystoupení v rámci inaugurace se postarala další americká popová hvězda Jennifer Lopez. Stejně jako Lady Gaga se dočkala bouřlivých ovací. 

17:43 - Kamala Harrisová má za sebou slavnostní přísahu, kterou složila do rukou soudkyně Nejvyššího soudu Sonii Sotomayorové. 

17:39 - Americkou hymnu právě během inaugurace prezidenta odzpívala oceňovaná zpěvačka Lady Gaga, která patří mezi jeho podporovatele.

17:28 - Na západním schodišti Kapitolu začal hlavní program slavnostní inaugurace nového prezidenta. Na slavnosti mimo jiné pronese modlitbu jezuitský kněz Leo O'Donovan, který je blízkým přítelem Bidenovy rodiny. Slib věrnosti americké vlajce přednese hasička Andrea Hallová, následně zazní americká hymna v podání zpěvačky Lady Gaga, která Bidena podporovala již při jeho kampani v minulém roce.

17:21 - Kolem 20:30 SEČ Biden položí společně s exprezidenty Barackem Obamou, Georgem Bushem mladším a Billem Clintonem věnec u hrobu neznámého vojína na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu. Ve 23:00 pak bude vypraven slavnostní průvod do Bílého domu.

17:05 - Nastupující americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová přijeli do sídla Kongresu, kde kolem 18:00 SEČ složí přísahu a ujmou se oficiálně svých funkcí. Biden po složení přísahy přednese svůj první prezidentský projev, společně s Harrisovou pak provedou slavnostní prohlídku ozbrojených sil.

16:28 - Demokrat Joe Biden, který se dnes stane 46. prezidentem Spojených států, zahájil dnešní program účastí na bohoslužbě. Koná se v římskokatolické katedrále svatého Matouše, která se nachází nedaleko Bílého domu ve Washingtonu. Podle stanice CNN bude Biden teprve druhým katolíkem v čele Spojených států.

16:26 - První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach, kam po přesunu vrtulníkem na leteckou základnu za Washingtonem odletěl v prezidentském speciálu Air Force One. Jeho mandát vyprší v poledne washingtonského času (18:00 SEČ).

16:25 - Trump se i na samém konci funkčního období nedrží tradic americké politické scény. Běžně by končící hlava státu ráno před inaugurací v Bílém domě přijala svého nástupce a následně se zúčastnila inaugurace. Trump ovšem na ceremoniálu, kde Biden složí prezidentskou přísahu, bude chybět. Jako legitimního vítěze voleb Bidena stále neuznal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama