Pandemie prohlubuje propast mezi bohatými elitami a chudými, varuje politolog

NÁZOR – Pandemie by měly výrazně navozovat rovnost, protože ovlivňují každého, bohaté i chudé, černé i bílé, obyvatele venkova i měst – ostatně i prezident USA se nakazil koronavirem, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že nemoc covid-19 má ve skutečnosti zcela opačný efekt.

chudoba, ilustrační foto

Roky progresu zmizely během pár měsíců

Koronavirus celosvětově podněcuje velký vzestup ekonomické nerovnosti, a to na dlouhá desetiletí, varuje autor komentáře. Připomíná, že zatímco velké obavy z růstu nerovností panují v posledních desetiletích například ve Spojených státech, celosvětově se propast mezi chudými a bohatými snižovala a díky vzestupu Číny, Indie a dalších zemí je počet lidí žijících v extrémní chudobě - která je charakterizovaná jako 2 dolary na den - oproti roku 1990 méně než čtvrtinový.

Zakaria odkazuje na statistiku zveřejněnou týdeníkem Economist, která ukazuje, že roky progresu byly zvráceny během několika měsíců, stejně jako na odhad Světové banky, že jen letos upadne zpět do extrémní chudoby na 100 milionů lidí.

Subsaharská Afrika, která v posledních 25 letech zažívala nepřetržitý ekonomický růst, letos poklesne, Světový potravinový program OSN – nositel letošní Nobelovy ceny míru – očekává, že počet lidí ohrožených hladem se zdvojnásobí na 256 milionů, upozorňuje politolog. Dodává, že podle Nadace Billa a Melindy Gatesových poklesla míra proočkovanosti dětí na úroveň před dvěma dekádami.

Za všemi těmito statistikami jsou lidští jedinci, kteří hladoví nebo jsou nemocní, jejichž děti chřadnou, zoufalí a zbaveni naděje,“ píše komentátor. Dodává, že rozdíl mezi chudými a bohatými je patrnější i ve Spojených státech, kde se podle dvou nedávných studií v uplynulých měsících propadlo do chudoby 6-8 milionů lidí.

Miliony Američanů si nemohou dovolit zaplatit účty za elektřinu a vynechávají jídla, aby ušetřily, uvádí Zakaria. Zmiňuje nedávný průzkum, který odhalil, že 38 % Američanů, kteří přišli v důsledku koronaviru o práci, nemá úspory ani na měsíc.

Pro ilustraci toho, jak pandemie prohlubuje nerovnost ve Spojených státech, uvádí politolog data amerického ministerstva práce, která ukazují, nakolik poslední čtyři recese ovlivnily 25 % obyvatel s nejvyššími a nejnižšími příjmy. Během recesí v letech 1990, 2001 a 2008 ztrácely obě skupiny práci a příjmy zhruba rovnoceně, v řádu procent, konstatuje Zakaria. Dodává, že nyní, se čtvrtina Američanů s nejvyššími  příjmy po velmi mírném propadu dostala rychle zpět na původní čísla, zatímco ze čtvrtiny těch s nejchudšími příjmy přišla o práci pětina osob.

Vidíme, jak k tomu došlo. Pro ty, jejichž práce se dá vykonávat na dálku – bankéře, konzultanty, právníky, ředitele, akademiky -, život pokračuje s pár škobrtnutími,“ pokračuje politolog. Vysvětluje, že těm, kteří pracují v restauracích, hotelech, na lodích, v zábavních parcích nebo obchodních domech, práce prostě zmizela.

Život elit nám brání vidět problém

Za tragické považuje autor komentáře to, že náprava je známa. V březnu americký Kongres a americká administrativa zareagovaly rychle a odvážně, schválily masivní pomocný a stimulační balíček, který byl natolik úspěšný, že zjevně mnohé ve Washingtonu ukolébal, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že platnost opatření již vypršela a obě americké politické strany se vrátily k boji.

Zakaria považuje za správné, že demokraté požadují větší podpůrný balíček, než stávající administrativa nabízí, protože města a jednotlivý státy by neměly být trestány za kolaps daňových příjmů v důsledku pandemie. „Ale zajisté nejlepší cestou pro zemi je, aby demokraté přijmuli ústupky, které získali na republikánech, a následně usilovali o víc po volbách,“ míní politolog.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Předsedkyně dolní komory Kongresu, demokratka Nancy Pelosiová, tento týden v médiích útočně hájila, proč její strana nepřistoupí na návrh pomoci z dílny republikánské administrativy v objemu 1,8 bilionu dolarů (přes 41 bilionů korun), poukazuje Zakaria. Teze Pelosiové, že republikáni nesdílejí hodnoty demokratů, podle něj přirozeně platí, ale považuje ji za důvod, proč strany musejí přistoupit na kompromis, jelikož nic jiného nepřispívá ke koherentnímu postupu v době krize.

Návrh Trumpovy administrativy mohou ale zablokovat i republikáni v senátu, kteří naopak považují balíček za přehnaně velký, připomíná politolog. Domnívá se, že za této situace by měla sněmovna reprezentantů balíček schválit a následně vyvinout na republikány v horní komoře nátlak.

Nemohu si pomoci a nepřemýšlet, zda nám relativní normálnost života elit brání pochopit skutečnou závažnost problému. Pro ty, z nás, kteří používají (aplikaci) Zoom, jsou věci trochu otravné a divné. Ale pro miliony lidí ve Spojených státech – a stovky milionů ve světě – jde o velkou depresi,“ přiznává politolog. Žádá, aby se jim dostalo pomoci.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Těžce zasažená Brazílie se díky očkování vymanila z pozice jednoho z…

08.12.2021 09:43 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:47 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Varianta omikron téměř jistě nevyvolává těžší covid-19 než delta

07.12.2021 19:03 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Biden hodlá Putina varovat před ekonomickou cenou případného napadení…

07.12.2021 12:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se při dnešním videohovoru chystá svého ruského kolegu Vladimira…

Čína kritizuje USA za diplomatický bojkot olympiády v Pekingu

07.12.2021 10:32 Čína dnes ostře kritizovala americký diplomatický bojkot blížících se zimních olympijských her v…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

06.12.2021 17:17 Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího…

V USA se očekává ohlášení diplomatického bojkotu olympiády v Číně

06.12.2021 12:30 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní…

Ve 98 letech zemřel bývalý senátor a kandidát na prezidenta USA Bob Dole

05.12.2021 21:54 Aktualizováno Ve věku 98 let zemřel dnes ve Spojených státech bývalý senátor a neúspěšný kandidát na amerického…

Související:

Právě se děje

reklama