Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým státem světa, který překročil tento chmurný milník. Čtvrtina všech obětí přibyla od 1. května. Padesátimilionová Kolumbie se od dubna potýká s třetí vlnou nákazy koronavirem a počet infikovaných neustále stoupá, informovala dnes agentura AP.
Kolumbijský prezident Iván Duque viní z nárůstu počtu nakažených protivládní protesty, které začaly v dubnu. "Více než 10.000 úmrtí jsme se mohli vyhnout, kdyby Kolumbijci nepořádali posledních sedm týdnů velká shromáždění," prohlásil Duque v noci na úterý.
Ovšem epidemiologové soudí, že je zatím příliš brzy odhadovat, jaký dopad měly protesty na nynější rychlé šíření nákazy. Další příčinou může být rozšíření nakažlivější varianty viru, stejně jako tomu je v dalších jihoamerických zemích včetně Argentiny či Brazílie.
Svůj vliv má také únava z povinných opatření, jako je nošení roušek, stísněné životní podmínky a nedostatek omezení týkajících se shromažďování lidí, což platí pro většinu Jižní Ameriky. V této oblasti žije jen pět procent světové populace, ale připadá na ni více než čtvrtina všech úmrtí na covid-19 na světě.
Kolumbie navzdory stoupajícímu počtu případů nákazy zrušila část restrikcí a umožnila poprvé za více než rok provoz nočních klubů, barů a kin. Města jako Medellín a Bogotá se také připravují na pořádání veletrhů a hudebních akcí, na které mají přijet tisíce lidí. Fotbalového zápasu v pobřežním městě Barranquilla se nedávno zúčastnilo 10.000 diváků.
Tempo očkování se sice zrychluje, ale zatím je plně očkováno jen deset procent obyvatel.
Související
Bílý dům ustoupil od cel a sankcí. Kolumbie odsouhlasila deportační lety s migranty
Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce
Kolumbie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 2 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 3 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 4 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 5 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 5 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 6 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 6 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 7 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 7 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 8 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 9 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 10 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 11 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 12 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé).
Zdroj: Jan Hrabě