Počet nových nákaz v USA se opět dostal nad 130.000 na den

Ve Spojených státech se před vánočními svátky dál zhoršuje epidemická situace a v zemi panují obavy, že koronavirová varianta omikron spustí další silnou vlnu covidu-19. Počet nových nákaz se opět dostal nad 130.000 na den a sedmidenní průměr se blíží maximu z letní vlny. Infekce se nejrychleji šíří na severovýchodě USA včetně New Yorku.

I přes nepříznivý vývoj z posledních týdnů jsou na tom dnes USA lépe než před rokem. Loni touto dobou zažívala země se 330 miliony obyvatel dosud nejhorší fázi pandemie a registrovala přes 200.000 nákaz denně. Nakonec se po Novém roce denní přírůstky dostaly až ke 250.000 a bilance hospitalizací s covidem-19 činila v jednu chvíli téměř 140.000 pacientů.

Nyní podle deníku The New York Times (NYT) připadá na každý z posledních sedmi dní průměrně 133.000 zachycených nákaz, zatímco v nemocnicích leží skoro 70.000 lidí s koronavirem. Ukazatele opět rostou od začátku listopadu, kdy skončil několikatýdenní pokles po vrcholu letní vlny epidemie. Země stále hlásí přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19 denně a celková bilance obětí minulý týden překonala 800.000.

Nejrychlejší šíření koronaviru aktuálně evidují státy na severovýchodě USA, kde je relativně vysoká proočkovanost populace. Nejvyšší výskyt infekcí mají po víkendu Rhode Island a New Hampshire, na třetím místě je pak New York, který byl americkým epicentrem nákazy na počátku pandemie. V neděli stát ohlásil rekordních více než 22.000 infekcí a starosta města New York Bill de Blasio naznačil, že úřady by mohly přehodnotit ohlášený návrat velkolepé silvestrovské oslavy na náměstí Times Square.

New York a Kalifornie za nového rozmachu covidu-19 obnovily nařízení o nošení roušek na veřejnosti a přibývají i další komplikace. Univerzity kvůli nákazám přechází na dálkovou výuku a na Broadwayi se ruší divadelní představení. Koronavirus narušuje i nejvyšší sportovní soutěže, například hokejová liga NHL v neděli oznámila, že do čtvrtka bude muset odložit dalších 12 zápasů.

V USA dosud podobně jako v Evropě dominovala koronavirová varianta delta, i zde se ale nyní rychle šíří nová podoba viru s názvem omikron. Vrchní vládní epidemiolog Anthony Fauci v nedělním rozhovoru novou variantu označil za "mimořádnou" a varoval, že pravděpodobně způsobí další silnou vlnu epidemie.

Ta by mimo jiné znamenala další starosti pro zdravotníky, kteří za sebou už nyní mají asi 20 měsíců "neustálé krize", jak to v páteční reportáži NYT shrnul jistý představitel jedné z nemocnic ve státě Michigan. "Vracíte se do práce a ptáte se, kdo umřel," uvedla zase jedna ze sester na místní JIP Bridget Klingenbergová. "Myslím, že lidi nechápou, jakou si to vybírá daň, pokud to sami nezažili," dodala.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 15 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy