Rada bezpečnosti OSN se kvůli pandemii nesešla, státy Evropské unie blokují přeshraniční dodávky zdravotnického materiálu a prakticky si nepomáhají a globální finanční instituce teprve nedávno začaly zmírňovat hospodářský dopad koronaviru.
Prezident USA Donald Trump se stará jen o vnitrostátní ohrožení, globální dopad epidemie neřeší, upozornil dnes v komentáři server Politico.
Pokud koronavirová krize něco ukázala, pak je to fakt, že nedokázala inspirovat k mezinárodní jednotě a koordinovanosti. Hranice se naopak zavírají, státy se perou o zdroje, politici se vzájemně urážejí. Žádná země se neodhodlala převzít odpovědnost. "Nikdo se neujal globálního vedení, ale nevyhrajeme, pokud nebudeme spolupracovat," citoval server Jeremyho Konyndyka, krizového manažera v týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Právě Obama v době krize vyvolané virem ebola vyzýval k celosvětové reakci vedené Spojenými státy. Spolupráce tehdy přinesla výsledky.
Místo aby se sjednotily, státy se teď hádají, uvádí Politico. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v pátek obvinil Čínu, Rusko a Indii, že o viru šíří dezinformace. Žádní světoví politici se nesešli, aby dohodli globální strategii boje s novou nemocí. Jen členové skupiny hospodářsky nejsilnějších zemí G7 spolu hovořili při telekonferenci. Trump se o ní sotva zmínil. Nejpostiženější země, hlavně Čína, členy G7 navíc nejsou. Ke svolání summitu skupiny G20 vyzvala Saúdská Arábie, která jí nyní předsedá. Není ale jasné, zda a kdy se uskuteční.
Možná nejviditelnějším zastáncem spolupráce je teď Čína, kde epidemie začala, uvádí Politico. Peking rozesílá zdravotnický materiál a vysílá experty do řady zemí. Náhlou čínskou velkorysost podpořil prezident Si Ťin-pching, který spolu se státem kontrolovanými médii vydává čínský autoritářský model za nejlepší recept na boj s novým nepřítelem. Radu bezpečnosti OSN, které teď předsedá, Čína nicméně nesvolala.
Evropské státy hromadí zásoby zdravotnického materiálu, některé zakázaly jeho vývoz. Vedení EU ohlásilo omezení exportu tohoto zboží mimo unijní hranice. Podle odborníků tak mohou být poškozeny chudé mimoevropské státy, které ho mají nedostatek.
Světová banka a Mezinárodní měnový fond nedávno ujistily, že jsou připraveny pomoci státům postiženým koronavirem. Takové sliby ale mohou narazit na politickou realitu, protože je otázkou, zda může pomoc směřovat do Venezuely nebo Íránu kvůli jejich nepřátelským vztahům s USA, které jsou globálním finančním hráčem.
"Kdo může zahájit mezinárodní spolupráci, když se nesmí cestovat a mnohé země jsou uzavřené?" řekl serveru nejmenovaný americký diplomat.
Související
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
Donald Trump , Politico , OSN , EU (Evropská unie) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 1 hodinou
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 2 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 3 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
Lídři Ukrajiny, Velké Británie, Francie a Německa definovali pět základních podmínek pro dosažení spravedlivé a trvalé dohody o ukončení války s Ruskem. Ve společném prohlášení po jednání v Londýně to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Všichni přítomní státníci zároveň deklarovali, že budou pevně stát na straně Ukrajiny. Mezi stanovenými body je okamžité zastavení bojů, zahájení vyjednávání ze současných pozic na bojišti a také poskytnutí robustních bezpečnostních záruk pro napadenou zemi.
Zdroj: Libor Novák