Politico

Joe Biden

Politico: Trump bezprecedentně blokuje Bidenův tým, image USA ve světě trpí

Současná administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa blokuje tým předpokládaného nového šéfa Bílého domu Joea Bidena způsobem, který nemá obdoby nejméně za posledních více než 50 let. Dnes to napsal server Politico s tím, že kvůli Trumpovu postupu hrozí, že Biden nebude v lednu dostatečně připraven na převzetí moci.
Andrej Babiš

Politico: Česko po první vlně koronaviru usnulo na vavřínech, Babiš neudělal nic

Příklad České republiky ukazuje, že žádná země si v epidemii koronaviru nemůže dovolit usnout na vavřínech. Tvrdí to zpravodajský server Politico v rozsáhlém článku o tom, jak evropské vlády zvládají pandemii koronaviru. Za premianty má zatím Politico severské země, Pobaltí a Řecko, v hodnocení propadly Francie a Španělsko.
Češi se nechávají testovat na covid-19

Česko se z role premianta dostalo na pokraj karantény, píšou světová média

Česká vláda se pokouší zpomalit druhou vlnu koronavirové epidemie sérií přísných opatření včetně uzavření restaurací či škol poté, co se země z role evropského premianta dostala až na pokraj druhé celostátní karantény. O nových restrikcích, které kabinet odsouhlasil v pondělí, informovaly agentury Reuters, AP, AFP i DPA.
Donald Trump

Trump opět sdílel zavádějící video s Bidenem

Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru dvakrát sdílel video se svým rivalem Joem Bidenem, které sociální síť označila jako nepravé. Klip z nedávného Bidenova projevu vytváří dojem, že prezidentský kandidát Demokratické strany při nedávném vystoupení pouštěl hip hopovou skladbu kritizující policii.
Facebook, autor: Kon Karampelas

Metoda Facebooku pro přenos dat z EU do USA je v ohrožení

Irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) začal vyšetřovat, jak společnost Facebook převádí data o uživatelích z Evropské unie do Spojených států, a naznačil, že aktuální právní mechanismus pokrývající tyto přenosy nemůže být dál uplatňován.
Alexej Navalnyj

Politico: Kdo se pokusil zabít Alexeje Navalného?

Seznam podezřelých, kteří by přáli Alexeji Navalnému to nejhorší, je dlouhý. Vůdce ruské opozice a bojovník proti korupci si udělal v ruské elitě hodně nepřátel. Je také nejsilnějším protivníkem prezidenta Vladimira Putina a byl právě uprostřed příprav, aby v zářijových volbách nadělal prezidentově straně v regionech potíže s udržením se u moci.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez

Jak počítat úmrtí na covid-19? Evropské země se na tom neshodnou

Jak správně počítat úmrtí na COVID-19? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět vlády celého světa, protože správná identifikace úmrtí je důležitým faktorem správného pochopení dopadu pandemie na celou populaci. Standardy v počítání úmrtí na covid-19 nejsou jednoznačně definovány, a proto některé země počítají všechny možné případy, zatímco jiné užívají konkrétnější metodiku.
OSN

Politico: Mezinárodní spolupráce v čase koronaviru selhala

Rada bezpečnosti OSN se kvůli pandemii nesešla, státy Evropské unie blokují přeshraniční dodávky zdravotnického materiálu a prakticky si nepomáhají a globální finanční instituce teprve nedávno začaly zmírňovat hospodářský dopad koronaviru.
Emmanuel Macron

Rozkol v NATO. Tiskovka Trumpa a Macrona odhalila velký problém, píše tisk

Čtyřicet minut rétorického klání, nasupených pohledů, krčení rameny, úšklebků a úsměvů. Tak dnes popsal server Politico úterní tiskovou konferenci prezidentů Spojených států a Francie Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona před oficiálním začátkem summitu NATO v Londýně. Také další evropská média popisují tiskovou konferenci jako napjatou a plnou neshod. Podle listu Die Zeit se ale USA a Evropa tváří v tvář Číně potřebují.
Donald Trump

Trump nechce válku s EU? Opět odloží uvalení cel na auta

Americký prezident Donald Trump tento týden oznámí, že o další půlrok odkládá rozhodnutí o zavedení dovozních cel na automobily a automobilové součástky vyrobené v Evropské unii. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na zdroje obeznámené se záměry Bílého domu.
virus HIV

Nemilá zpráva. Česko je jednou ze zemí, kde nejrychleji roste počet případů HIV

Česká republika je za roky 2010 až 2018 zemí s pátým největším nárůstem počtu nově nakažených virem HIV, zvýšení činí 128 procent. Nelichotivý žebříček zveřejněný evropskou mutací portálu Politico vedou Filipíny (203 procent), následované Egyptem (196 procent), Madagaskarem (193 procent) a Černou Horou (129 procent). Na šestém místě za Českem skončilo Slovensko se 106 procenty.
AfD (Alternativa pro Německo)

Durynsko čekají regionální volby: Porazí AfD stranu Merkelové?

Občané spolkové země, která se nachází přesně uprostřed Spolkové republiky Německo – Durynska, se na konci tohoto týdne dostaví k volebním urnám. V neděli 27. října v této německé spolkové zemi totiž proběhnou regionální volby. Jak tyto volby dopadnou? Průzkumy naznačují, že by se situace mohla ještě během týdne změnit.
Noviny, ilustrační foto

Revoluce v Británii. Boris Johnson se obklopuje skalními zastánci brexitu, píšou média

Nový britský premiér neztrácel čas, ihned vystoupil s bojovně laděným proslovem a na ministerské posty dosadil své lidi, tedy skalní zastánce brexitu. Tak komentují světová média dění v Británii, kde byl ve středu jmenován předsedou vlády Boris Johnson. Americká televize CNN pak analyzuje postoje nového premiéra a konstatuje, že přirovnávat Johnsona k americkému prezidentu Donaldu Trumpovi není příliš trefné.
Na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí

Demonstrace proti Babišovi a Benešové: Největší protest od roku 1989! Píše svět

Za pravděpodobně nejmasovější polistopadovou demonstraci v České republice dnes shodně označují světová média úterní protest na Václavském náměstí, jehož účastníci žádali demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Reportáže si všímají zaplněného centra Prahy a podrobně informují o obsahu předběžného auditu Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů. Část komentářů soudí, že protesty vládu neohrozí.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy