Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové administrativy pomalu, ale jistě chýlí ke konci a média s jistým odstupem znovu analyzují demokratický proces poznamenaný pandemií a zpochybňováním výsledků.

Podle některých komentářů nakonec volební systém Spojených států těžkou zkouškou prošel, nikoli však bez újmy. Příště by prý snaha podkopat demokracii mohla být úspěšná.

"Volby roku 2020 byly výjimečné v tolika ohledech. Pandemie přinutila volební úředníky odvrátit pozornost od obrany před ruskými phishingovými útoky ke shromažďování zásob dezinfekce na ruce a k tištění milionů korespondenčních hlasovacích lístků. Ještě více mimořádné byly vytrvalé útoky na legitimitu systému, především od prezidenta (Donalda) Trumpa a jeho spojenců, a výsledný propad v důvěře veřejnosti," uvádí na svém webu veřejnoprávní rozhlasová společnost NPR.

Článek vyšel poté, co na začátku týdne několik států s relativně těsnými výsledky potvrdilo vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, Trumpova administrativa začala spolupracovat s týmem nastupující hlavy státu a příslušný úřad uvolnil prostředky určené na podporu procesu předávání moci. Trump sice Bidena stále neuznal jako vítěze, podobně jako špičky Republikánské strany, to však jeho nástupu do čela země nebrání.

Podle analýzy NPR události z posledních dní ukazovaly pochroumaný, ale odolný volební systém. Kromě nebývalých politicky motivovaných tahanic a výhrůžných vzkazů adresovaných volebním činitelům se prý objevily také "povzbudivé signály" o síle infrastruktury a odhodlání mezi zodpovědnými osobami.

Závěry deníku The New York Times (NYT) jsou poněkud pesimističtější. Uvádí, že USA se sice zřejmě vyhnuly "apokalyptickému scénáři" s rozsáhlými nepokoji či drastickou intervencí soudní moci, vývoj ale ukázal, že kolaps systému není nemyslitelný.

"Trumpova snaha podkopat volby zatím na každém kroku selhala, zároveň ale odhalila hluboké trhliny v základech americké demokracie a otevřela cestu k dalšímu narušování a možná i k pohromě. I s naprosto amatérskými pokusy dokázal Trump zmrazit předávání moci na větší část měsíce, přičemž disponoval submisivní shovívavostí republikánů," napsal NYT.

Vícero komentářů z posledních dní zmiňuje, že prezidentovu strategii nakonec pohřbili nejen soudci, kteří odmítli desítky stížností na volební proces, ale také klíčoví úředníci, kteří v rozhodujících momentech upozadili stranickou příslušnost a od Trumpa se odklonili. Mluví se například o republikánském členovi volební komise v Michiganu, který podle Politico při pondělním zasedání čtyřčlenného orgánu hlasoval s dvojicí demokratů a umožnil certifikaci zdejšího výsledku v souboji o Bílý dům.

"Bylo povzbudivé sledovat, kterak státní a lokální činitelé z obou stran a státní a federální soudci odolávají požadavkům Trumpa a jeho spojenců na odmítnutí výsledků. Ale je znepokojivé, že na tohle vůbec došlo," píše se ve středečním komentáři magazínu Politico.

Povolební dění údajně ukázalo, že ochranné prvky v americkém systému jsou nebezpečně slabé, a nastínilo návod pro úspěšnou "krádež voleb". Cesta k takovémuto vyústění by prý mohla vést skrze rozšíření dojmu, že podvodu se dopustila druhá strana, dále přes poslušné státní a místní orgány a také nejvyšší soud USA.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že první podmínka byla letos do jisté míry splněna. Podle institutu Pew Research Center jen 21 procent dotázaných voličů prezidenta Trumpa řeklo, že listopadové volby byly organizačně dobře zvládnuté. V dřívějším průzkumu pro Politico vyjádřilo 70 procent republikánů názor, že volby nebyly spravedlivé.

"Ironií je, že podle většiny hodnocení patřily ty letošní k nejbezpečnějším a nepřesnějším volbám v amerických dějinách. Nesrovnalosti v součtech hlasů byly nepatrné a z větší části pramenily z obyčejných pochybení," dodává NPR.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden Politico The New York Times

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 1 hodinou

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 2 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

včera

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu

Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy