Příklad České republiky ukazuje, že žádná země si v epidemii koronaviru nemůže dovolit usnout na vavřínech. Tvrdí to zpravodajský server Politico v rozsáhlém článku o tom, jak evropské vlády zvládají pandemii koronaviru. Za premianty má zatím Politico severské země, Pobaltí a Řecko, v hodnocení propadly Francie a Španělsko.
Česká republika byla první v Evropě, kdo zavedl povinné nošení roušek, uzavřel školy a část obchodů. Byla také první, kdo od 9. dubna restrikce začal uvolňovat. A tehdy problém začal, uvedl server.
Podle něj premiér Andrej Babiš a jeho vláda nezareagovali dostatečně rychle při prvních náznacích růstu šíření nákazy v srpnu. "Babiš ignoroval varovné signály a obával se, že by nová omezení vyvolala nevoli u podnikatelů. A tak neudělal nic," píše o situaci na začátku září Politico.
Poté, co denní počet nakažených překonal úroveň, jaká byla naposledy na jaře, tehdejší ministr zdravotnictví se snažil zavést povinné nošení roušek v obchodech. Ale Babiš návrat k restrikcím vetoval, připomíná Politico.
Ke změně kurzu a výměně ministra zdravotnictví došlo v druhé polovině září. "Možná to je příliš pozdě," dodává Politico a poukazuje na to, že třetina ze všech případů nákazy, které ČR registruje od začátku epidemie, připadá na tento týden.
Sousední Německo a Rakousko epidemii zvládají dobře, byť i tyto země udělaly chyby. Fakt, že o zdravotnictví v Německu rozhodují jednotlivé spolkové země, ztěžuje kancléřce Angele Merkelové zavádění celostátních opatření. Nejviditelnější chyba Rakouska spadá do první vlny, kdy nezvládlo ohnisko nákazy v alpském letovisku Ischglu.
Premianty první a druhé vlny jsou Norsko, Finsko, Dánsko a Island. Rychlá opatření a výkonné zdravotnictví umožnilo výrazně omezit šíření nákazy. To zachránilo životy a zmírnilo dopad na ekonomiku, tvrdí Politico. Pokud jde o Švédsko, jeho politika vedla k významnému počtu nakažených a vysokému počtu zemřelých. Mezi země, jež zvládly dobře první i druhou vlnu, server řadí i pobaltské státy a Řecko.
Itálie v první vlně představovala nejvíce odstrašující případ. Za použití mimořádných pravomocí se ale vládě podařilo zploštit křivku nákazy rychleji, než se očekávalo. Politico připisuje italskému premiérovi také zásluhu, že přesvědčil Německo, aby podpořilo evropský fond obnovy.
Výrazně negativní hodnocení si vysloužily Španělsko a Francie. Španělsko nebylo schopné během letní sezóny udržet pod kontrolou růst nákazy. Politico si všímá sporů mezi španělskou vládou a místní samosprávou o zavedení nouzové stavu v madridské oblasti, kde se nákaza šíří nejvíce. Letní uvolnění stojí podle Politica i za růstem případů ve Francii. Francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi server vyčítá, že jeho vláda nedokázala zavést účinná a koherentní zdravotnická opatření. "V březnu Macron řekl národu, že je ve válce s virem. Nyní to vypadá, že ji prohrává," píše Politico.
Británie patří k evropským zemím, kde první vlna epidemie obnažila nedostatky vládního přístupu. "(Britský premiér) Johnson má obtíže formulovat dlouhodobou strategii nebo jasný vzkaz veřejnosti," všímá si server. Britský premiér také musí čelit rostoucí nespokojenosti v Konzervativní straně, byť neúspěchy z první vlny epidemie se zatím na preferencích konzervativců výrazně neprojevily.
Související
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Andrej Babiš , Česká republika , Politico , Francie , Emmanuel Macron , Španělsko , Velká Británie , Itálie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek