Politico: Kdo se pokusil zabít Alexeje Navalného?

Seznam podezřelých, kteří by přáli Alexeji Navalnému to nejhorší, je dlouhý. Vůdce ruské opozice a bojovník proti korupci si udělal v ruské elitě hodně nepřátel. Je také nejsilnějším protivníkem prezidenta Vladimira Putina a byl právě uprostřed příprav, aby v zářijových volbách nadělal prezidentově straně v regionech potíže s udržením se u moci.

Krátce poté, co Navalnyj při letu z Tomsku upadl do bezvědomí, vypukl hon na viníka, napsal bruselský server Politico.

"Je to Putin," napsala na twitteru Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle které byl opoziční aktivista otráven. "Ať už osobně vydal či nevydal rozkaz, na něm spočívá celá odpovědnost," dodala.

Просто нет слов. Познер рассуждает: «Мы должны найти того, кто отравил Навального, иначе все подумают, что это Путин, а это большой ущерб для России».Это и есть Путин. Лично он отдал приказ или нет, вина целиком лежит на нем https://t.co/BZt0t5kCc8

— Кира Ярмыш (@Kira_Yarmysh) August 20, 2020

Není to překvapivé obvinění. V ruských dějinách už byly situace, kdy se zdraví kritiků Kremlu náhle prudce zhoršilo. Navalného onemocnění se děsivě podobá tomu, co se stalo novinářce a Putinově kritičce Anně Politkovské v roce 2004. Po nástupu do letadla na cestě do školy v Beslanu, kde se odehrávalo drama s rukojmími, náhle omdlela. Stejně jako v Navalného případě si její blízcí mysleli, že ji otrávil šálek čaje. Politkovská tehdy přežila, ale o dva roky později ji zastřelili. Dalšími příklady může být otrávení odpadlíků z ruských tajných služeb Alexandra Litviněnka a Sergeje Skripala, anebo opozičního aktivisty Pjotra Verzilova.

Navalnyj za svého dlouhého působení v opozici ustavičně čelil obtěžování v podobě soudních případů a policejních razií. Občas došlo i na fyzické násilí jako v roce 2017, kdy mu útočníci poleptali tvář, anebo loni, kdy v policejní cele zažil záhadný "záchvat alergie". Ale zázračně se dokázal vyhýbat smrtelnému nebezpečí - až do čtvrtka.

Nechybí ale spousta dalších mocných Rusů, které by potěšilo, kdyby Navalnyj zmizel. "Je to velká rána zasazená ruskému politickému systému. Ale není těžké najít, kdo by z toho měl prospěch," řekl šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov.

Pokud jde o "beneficienty", na které už komentátoři poukázali, jde o bohaté a slavné terče Navalného odhalování korupce a soupeřící klany v mocenské elitě s vazbami na silové složky.

Načasování Navalného smůly přichází v politicky citlivé době. Sousedním Běloruskem zmítají protesty proti dlouhodobému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Povstání v sousedství je přesně ten typ občanských nepokojů, které Putin, jehož obliba upadá, považuje za existenční hrozbu - a Navalnyj je opěvoval na sociálních sítích.

"Otázka, která se právě odehrává v Bělorusku, zní: může občanský protest smést silné vůdce s vazbami na bezpečnostní struktury? Pokud se to v Bělorusku podaří, bude to inspirace pro zdejší opozici a demoralizuje to Putinovy podporovatele. Mohlo by to také Putina přimět, aby změnil svou strategii, co bude po roce 2024 (kdy skončí nynější Putinův mandát)," řekl politický analytik Abbas Galljamov, který dříve pracoval pro Kreml.

Putin letos v létě poté, co prohlásil, že to nejhorší v koronavirové krizi se podařilo překonat, uspořádal referendum, ve kterém uspěl s ústavní reformou. Ta mu otevřela možnost zůstat prezidentem až do roku 2036. Ačkoliv Putinovo uchvácení moci prezidentovi odpůrci kritizovali, žádné velké protesty se nekonaly. I proto, že Navalnyj, který je patrně jako jediný politický hráč schopný zorganizovat protest v celostátním měřítku, vyzval k bojkotu plebiscitu, ale o moc víc neudělal. Místo toho naléhal na své stoupence, aby zaměřili svou energii na zářijové regionální volby.

Prosazoval také strategii "chytrého hlasování", která spočívá ve vytlačení prokremelských kandidátů soustředěním podpory pro jejich nejsilnější soupeře. Loni ve volbách do moskevského sněmu to vedlo k tomu, že provládní kandidáti přišli o skoro polovičku z křesel. Navalného tým doufal, že toto vítězství zopakuje letos v celostátním měřítku před důležitými parlamentními volbami v příštím roce.

Když Navalnyj upadl do kómatu, byl na zpátečním letu z cesty po Sibiři, na níž se také zastavil ve třetím největším ruském městě Novosibirsku. Tam se 34 opozičních kandidátů uchází o místa v padesátičlenném městském sněmu. Opozice cítí, že v této soutěži by mohla zúročit široce rozšířenou nespokojenost v ruských provinciích. Sergej Bojko, který vede Navalného kancelář v Novosibirsku, loni ve volbách starosty skončil druhý.

"Lidé jsou tu soběstačnější," říká Olga Kartavcevová, která vede kancelář Navalného kampaně v Omsku, kde byl opozičník hospitalizován. "Sibiř je daleko od centra. Moskevská chapadla sem nedosáhnou," řekla.

V Chabarovsku vypukly minulý měsíc po zatčení místního gubernátora velké protesty, které se rychle otočily proti Moskvě a samotnému Putinovi.

"Protestní nálady rostou," tvrdí analytik Galljamov. "Chabarovsk je skvělý příklad. Stačí zatáhnout za spoušť - ať už jde po životní prostředí, ekonomiku či politiku - a kterýkoliv z ruských regionů má potenciál vybuchnout."

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Vladimír Putin Rusko Bělorusko Politico

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy