Na sociálních sítích se vyrojil nespočet fám o podvodech i výzvy k násilí, americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyvrací nepravdy na specializovaném webu a Twitter přidává varovné štítky k jednomu prezidentovu příspěvku za druhým.
Letošní volby ve Spojených státech se podobně jako ty z roku 2016 jeví jako zlomový moment pokud jde o studium dezinformací a moderování obsahu na digitálních platformách. Jedním z důsledků podle The New York Times bude možná odliv uživatelů směrem k méně tradičním a méně regulovaným sociálním sítím.
Řada akademiků a komentátorů dlouho před začátkem hlasování varovala, že lze očekávat mimořádný příval nejrůznějších nepravd a polopravd či zmanipulovaných obrázků a videí. Obavy přiživovaly předpokládané průtahy ve vyhlašování výsledků a s nimi spojené období celospolečenské nejistoty, která bývá motorem pro šíření nepodložených tvrzení. Když se po volební noci toto očekávání naplnilo, zaznívala slova o "bouři" či "explozi" dezinformací.
Deník The New York Times (NYT) na začátku týdne psal o incidentu "o parametrech Super Bowlu" a na základě analýzy společnosti Zignal Labs popsal deset nejrozšířenějších dezinformačních motivů "volebního týdne". Jsou mezi nimi hesla "zastavte krádež" a "zastavte počítání" používaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho spojenci, dále například konspirační teorie Sharpiegate, podle níž černé popisovače značky Sharpie zneplatňují hlasovací lístky a byly záměrně rozdávány některým voličům v Arizoně. Místní činitelé byli pak nuceni vysvětlovat, že to není pravda.
Podobných fám přinesly poslední dny obrovské množství. Web BuzzFeed News například zdokumentoval desítky příkladů dezinformací, přičemž jeho článek se týká pouze období od minulého úterka do pátku.
Televize NBC News povolební dění popisuje jako "dezinformování od tisíce řezů". "Příklady ze záplavy nepodložených nebo překroucených tvrzení o volebních špatnostech: Hlasovací lístky byly neplatné, roztržené, vyhozené, zpožděné, upravované, zázračně nalezené, ale také ztracené, voliči hlasovali bez dokladu totožnosti, byli z jiného státu, používali svá původní příjmení, aby mohli hlasovat dvakrát, nebo byli po smrti, vyhlašování výsledků bylo zmanipulováno jednak přístroji, jednak softwarem používaným na sčítání a oznamování výsledků a také zpravodajskými organizacemi, které vyhlásily vítěze," shrnuje ve středečním článku.
O dosahu a efektu uvedených výmyslů lze jen spekulovat, nicméně například na serveru YouTube měla řada videí s volebními konspiračními teoriemi statisíce zhlédnutí. Facebook zase tento týden informoval, že na stejnojmenné síti se ze stránek s politickým obsahem v týdnu před volbami nejvíce dařilo stránkám komentátorů a médií nakloněných Trumpovi. Tyto kanály se i po volbách podílely na šíření dezinformací.
Velké platformy se na americké volby dlouho připravovaly a činily dosud nevídané kroky, podobně jako další zainteresovaní aktéři. Twitter už loni zakázal politickou reklamu, zatímco Facebook ji v závěru kampaně omezil, některá tradiční média provozovala samostatné textové přenosy zasvěcené čistě vyvracení nepravd, americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) spadající pod výše zmíněné ministerstvo zase spustila web na "kontrolu fám".
Podle magazínu Politico na něm uváděla na pravou míru i dezinformace šířené spolupracovníky Trumpa. Jeho twitterový profil byl zase po volbách plný varovných popisků a příspěvků překrytých upozorněním na "potenciální" dezinformaci. Podobná opatření činil i Facebook, který zároveň uživatelům svých platforem zobrazoval důvěryhodné informace o výsledku voleb.
Facebook se potýká také se skupinami, v nichž se šíří výzvy k násilnostem. Odstranění jedné takové s názvem "Zastavte krádež" oznámil minulý týden poté, co rychle nasbírala statisíce členů. Podle analýzy provedené pro agenturu Reuters však byly na facebooku tisíce politicky zaměřených skupin, kde se mluvilo o "občanské válce" nebo nabíjení zbraní.
Po volbách z roku 2016 se hovořilo především o polarizujícím obsahu propagovaném ruskými aktéry a sociální sítě se následně zaměřily na potírání zahraničních vlivových operací. Nyní ovšem tato hrozba ustoupila do pozadí a dezinformace šíří i prezident USA, jeho poradci nebo republikánští činitelé, byť zcela bez viny není ani druhá strana.
Jaké závěry vyvodí Facebook nebo Twitter z letošních voleb, zatím není jasné. Jedním z důsledků by ale mohl být přechod Trumpových podporovatelů na jiné platformy s volnějšími pravidly. Mnozí "konzervativní" komentátoři aktuálně vyzývají své následovníky, aby twitter vyměnili za internetové fórum Parler fungující od roku 2018. Podle deníku NYT ve dnech po volbách "emigrovaly" z twitteru a facebooku miliony uživatelů.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Volby USA , sociální sítě , USA (Spojené státy americké) , Twitter , Facebook , The New York Times , Politico , Donald Trump , Prezident USA
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 15 minutami

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
před 2 hodinami

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
před 3 hodinami

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
před 4 hodinami

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
před 5 hodinami

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
před 6 hodinami

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
před 6 hodinami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 8 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 9 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 10 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 11 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 12 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 14 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 15 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 16 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák