Vulgarismy, výhrůžky a ničení majetku. Po nepokojích v Kapitolu vycházejí najevo útoky na novináře

Terčem hněvu příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří ve středu obsadili washingtonský Kapitol, se stali také novináři pokrývající tuto bezprecedentní událost. Zdokumentovány byly případy ničení novinářského vybavení a rovněž fyzické útoky na fotografy.

Trump během svých čtyř let v úřadu pravidelně vyjadřuje nevraživost vůči médiím, která označil za "nepřátele státu" i těsně před středečními nepokoji.

Jejich účastníci ohrožovali mimo jiné fotoreportéra agentury AP Johna Minchilla, ukazuje video zveřejněné jeho kolegou na instagramu. Trumpovi příznivci do muže před budovou Kongresu strkali, tahali za jeho vybavení a nakonec hoj shodili z malé zídky, ačkoli zvedal ruce a naznačoval, že odchází. Na záznamu incidentu jsou slyšet výkřiky jako "Zmiz, kurva!" a "My tě, kurva, zabijeme!"

"Naštěstí nebyl zraněn. Byl označen za protidemonstranta, ačkoli opakovaně ukazoval své novinářské označení," napsal autor videa. Jeho závěr ukazuje, jak někteří demonstranti na Minchilla pokřikují, zda patří k anarchistickému hnutí Antifa, které Trump a jeho spojenci často a bez důkazů spojují s nejrůznějšími incidenty. "Jsem rád, že se nám podařilo vyváznout," uzavírá Minchillův kolega.

Podobné zážitky popsala fotografka listu The New York Times (NYT) Erin Schaffová, která se do konfliktu se skalními Trumpovými příznivci dostala uvnitř Kapitolu. Když uviděli její průkazku NYT, začali být "opravdu naštvaní".

A horrifying personal account of yesterday inside the Capitol from Times photographer @erinschaff:https://t.co/sE5RHSdjma pic.twitter.com/ubLatSS7r1

— Dylan Wells (@dylanewells) January 8, 2021

"Shodili mě na zem a snažili se mi vzít fotoaparáty. Začala jsem co nejhlasitěji volat o pomoc. Nikdo nepřišel, lidé se jen dívali. V tom momentě jsem si říkala, že by mě mohli zabít a nikdo by je nezastavil. Vytrhli mi jeden foťák, na druhém rozbili čočku a utekli," uvedla Schaffová.

Po napadení se snažila ukrýt na bezpečném místě a také skrýt svůj fotoaparát, "abych se nestala znovu terčem". Nakonec se ocitla na západním balkonu budovy Kongresu, kde jí prý jistý muž řekl: "Tohle bude začátek občanské války, revoluce."

Výpady vůči novinářům jsou na shromážděních Trumpových fanoušků obvyklé, dosud to však byly hlavně slovní útoky. Končící prezident Spojených států od počátku svého funkčního období nešetří kritikou na adresu médií a pracovníky NYT, listu The Washington Post či několika velkých televizních stanic označuje za "nepřátele státu", lháře nebo zločince.

Po středečních událostech ve Washingtonu se objevily i záběry ničení vybavení patřícího agentuře AP.

BREAKING. Mob of Trump supporters swarm the media near the US Capitol. They yell what Trump frequently says, “the media is the enemy of the people.” They destroy equipment and chased out reporters. I’ve never seen anything like this in my 20 year career: @nbcwashington @MSNBC pic.twitter.com/3VLC07JQR2

— Shomari Stone (@shomaristone) January 6, 2021

Někdo z výtržníků zase údajně na jisté dveře v sídle Kongresu napsal "zavraždit média".

Rioters left this message inside The United States Capitol pic.twitter.com/jxH6Rwq2dM

— Anthony Quintano (@AnthonyQuintano) January 6, 2021

"Jeden chlap vysílal živý přenos rozbíjení vybavení a několikrát řekl: 'Tohle je konec tradičních médií'," vylíčil ve čtvrtek pro Politico fotograf Stephen Voss.

Související

Více souvisejících

novináři Kongres USA Donald Trump Washington, D.C., USA USA (Spojené státy americké) The New York Times agentura AP Politico

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy