Jak počítat úmrtí na covid-19? Evropské země se na tom neshodnou

Jak správně počítat úmrtí na COVID-19? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět vlády celého světa, protože správná identifikace úmrtí je důležitým faktorem správného pochopení dopadu pandemie na celou populaci. Standardy v počítání úmrtí na covid-19 nejsou jednoznačně definovány, a proto některé země počítají všechny možné případy, zatímco jiné užívají konkrétnější metodiku.

Země shromažďují informace různě, a proto výsledná čísla nemohou být přesná v případě srovnání s jinými zeměmi. Evropské země používají tři různé metody počítání úmrtí na covid-19, některé počítají pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na onemocnění covid-19, jiné počítají všechna úmrtí v nemocnicích i mimo ně s pozitivním testem a třetí metodika zahrnuje veškerá úmrtí.

Vědci se shodují, že metodika zahrnující srovnání počtu úmrtí z loňského roku s letošním, čímž se zabrání možnému úniku úmrtí lidí, kteří nebyli testováni na covid-19, je nejspolehlivější. Podle serveru POLITICO, který zkoumal problematiku se správným počítáním úmrtí na covid-19, obecně platí, že veškeré země, které používají konkrétnější počítání, mohou čísla pravděpodobně podhodnotit a mají mnohem větší rozdíly.

Rakousko počítá pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na covid-19, a Nizozemsko jen ty, kteří zemřeli v nemocnici. Tato čísla způsobují, že celkový počet v Nizozemsku činí pouze 48 % z rozdílu v počtu úmrtí oproti loňsku.

Česká republika patří mezi země, které používají smíšenou metodiku. To znamená, že počítá úmrtí všech osob, kteří byli pozitivní na covid-19, bez ohledu na příčinu, ať už byli hospitalizovaní nebo ne. Francie počítá úmrtí pacientů v nemocnicích a pečovatelských domech spojené s covid-19, ale do 4. dubna byly zahrnuty pouze úmrtí v nemocnicích. Velká Británie počítala úmrtí pacientů v nemocnicích, kteří byli pozitivně testováni, ale od 29. dubna čísla zahrnují úmrtí všech i mimo nemocnice s pozitivním testem na covid-19.

Polsko s Belgií patří mezi země, které počítají potvrzená i pravděpodobná úmrtí v nemocnicích i mimo ně. Polsko s touto metodikou počítání začalo od 1. dubna, kdy mohou lékaři klasifikovat smrt jako úmrtí související s covid-19 jen na základě symptomů. Dříve se počítali pouze ti, kteří měli pozitivní test. 

Není jasné, která metodika počítání se zdá být správná, nehledě na to, že země svou metodiku mění v průběhu pandemie.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Politico Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy