Irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) začal vyšetřovat, jak společnost Facebook převádí data o uživatelích z Evropské unie do Spojených států, a naznačil, že aktuální právní mechanismus pokrývající tyto přenosy nemůže být dál uplatňován.
Provozovatel největší sociální sítě světa to ve středu oznámil na firemním webu. Facebook by podle některých médií mohl být brzy donucen ukončit posílání údajů z EU do USA.
Krok irského regulačního orgánu je prvním významným důsledkem nedávného verdiktu Soudního dvora Evropské unie (CJEU) o dvou právních rámcích pro přesun dat přes Atlantik, píše agentura AP. Soud v červenci zneplatnil dohodu mezi Bruselem a Washingtonem známou jako Privacy Shield ("štít EU-USA"), která podle jeho názoru nezajišťovala unijním uživatelům dostatečnou ochranu před špehováním ze strany americké vlády. Starší mechanismus označovaný zkratkou SCC (Standard Contractual Clauses) soud umožnil nadále využívat. Vyzval ale dozorčí orgány, aby pozastavily nebo zakázaly posílání dat mimo EU v případech, kdy nelze mít jistotu o úrovni ochrany údajů v cílových zemích.
To vedlo k novým krokům IDPC, který je hlavním evropským kontrolorem Facebooku v otázce ochrany soukromí uživatelů, neboť kalifornská společnost má svou evropskou centrálu v Dublinu. Deník The Wall Street Journal napsal, že úřad firmě zaslal předběžné nařízení požadující přerušení datových toků do USA.
"Irská komise pro ochranu údajů (IPDC) zahájila vyšetřování Facebookem řízených přenosů dat z EU do Spojených států a naznačila, že SCC nemohou být v praxi používána pro přenosy dat z EU do Spojených států," oznámil někdejší britský vicepremiér Nick Clegg, který má nyní ve Facebooku na starosti "globální záležitosti a komunikaci".
Prohlášení uvádí, že Facebook bude pokračovat v přesouvání dat v souladu s verdiktem CJEU, "dokud nedostaneme dodatečná pravidla". Také ujišťuje o vytváření "robustních" opatření na ochranu osobních údajů, včetně "detailních pravidel ohledně toho, jak reagujeme na legální žádosti o data".
"Facebook se jako mnoho dalších podniků opírá o SCC, aby mohl přesouvat data do zemí mimo EU... Absence bezpečných, legálních mezinárodních přenosů dat by poškodila ekonomiku a oslabila růst podnikání založeného na datech v EU v momentě, kdy usilujeme o oživení z covidu-19," uvedl Clegg.
Podle AP by mohlo vyšetřování IPDC donutit Facebook k nákladné reorganizaci jeho operací. Web Politico předpovídá brzké ukončení datových transferů do USA, podotýká však, že před konečným verdiktem irského úřadu ještě Facebook bude mít možnost své praktiky hájit.
Proces by se mohl dotknout i dalších společností. Podle agentury Reuters využívají nástroj SCC tisíce firem od sektoru datových služeb až po finance nebo marketing.
16. července 2026 13:55
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
Související
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 2 hodinami
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 4 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 4 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 5 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 6 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 6 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 7 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 8 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 9 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 10 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 10 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 11 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 12 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 12 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 14 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák