Porota uznala Bannona vinným z pohrdání Kongresem, hrozí mu až dva roky

Soudní porota ve Washingtonu uznala vinným Stephena Bannona, bývalého "vrchního stratéga" exprezidenta Donalda Trumpa, ve dvou bodech pohrdání Kongresem. Bannonovi (68) hrozí dva měsíce až dva roky ve federální věznici a pokuta. Americká Sněmovna reprezentantů doporučila jeho stíhání poté, co neuposlechl její obsílku a neposkytl svědectví ani dokumenty požadované výborem vyšetřujícím nepokoje z loňského 6. ledna a události, které k nim vedly.

Porota složena z osmi mužů a čtyř žen dospěla k rozhodnutí po tříhodinové rozpravě. Bannonovo odsouzení za pohrdání Kongresem je v USA prvním od roku 1974, kdy byl uznán vinným G. Gordon Liddy v souvislosti se skandálem Watergate, který vedl k rezignaci tehdejšího prezidenta Richarda Nixona.

"Prohráli jsme tu dnes bitvu, ale válka prohraná není," reagoval Bannon na rozhodnutí poroty.

Bannon svůj postoj před soudem hájil tím, že na jeho svědectví se vztahuje takzvané exekutivní privilegium, což je princip, který umožňuje americké vládě tajit jisté materiály či výpovědi před Kongresem. Na tento princip se ve snaze blokovat vyšetřování povolebního vývoje opakovaně odvolává Trump, ačkoli v Bílém domě od loňského ledna není.

Trumpova interpretace exekutivního privilegia zatím u soudů naráží a vedla jednu federální soudkyni k výroku, že "prezidenti nejsou králové". Bannon navíc už v době kolem posledních prezidentských voleb v Trumpově týmu nepracoval a s hlavou státu tedy tehdejší vývoj probíral jako soukromá osoba.

Soudce Carl Nichols minulý týden odmítl Bannonovy žádosti o odklad procesu poté, co obžalovaný změnil názor a dal najevo, že by před vyšetřovacím výborem sněmovny chtěl svědčit. Jeho právník Robert Costello změnu přístupu svého klienta vysvětloval tím, že Trump se již ve věci nesnaží uplatňovat exekutivní privilegium.

Bannon není jediným bývalým spolupracovníkem Trumpa, který čelí obvinění z pohrdání Kongresem. Ministerstvo spravedlnosti po návrhu sněmovny stíhá také někdejšího ekonomického poradce Bílého domu Petera Navarra.

Oba dva odmítli svědčit před kongresovou komisí, která posledních 12 měsíců zkoumá bezprecedentní vývoj po prezidentských volbách roku 2020. Poražený Trump po nich odmítl uznat vítězství svého soupeře Joea Bidena a volby označoval za zmanipulované.

Události vyvrcholily 6. ledna 2021, kdy nespokojení Trumpovi příznivci vpadli do sídla Kongresu, kde se konala ceremoniální volební schůze. Nepokoje ji na několik hodin přerušily a vyžádaly si několik mrtvých a desítky zraněných.

Bannon je jedním z těch, kdo konspirační teorii o "ukradených" volbách neustále šíří, a to především prostřednictvím své populární politické talkshow s názvem War Room.

Související

Steve Bannon

Trumpův exporadce Bannon byl odsouzen k čtyřměsíčnímu vězení

Někdejší vrchní stratég amerického republikánského exprezidenta Donalda Trumpa a prominentní představitel americké pravice Steve Bannon byl dnes odsouzen ke čtyřměsíčnímu vězení za to, že odmítl spolupracovat se zákonodárci při vyšetřování loňského útoku Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu. Informovala o tom agentura AP.
Na debatě v Praze moderované Alexandrem Vondrou vystoupil Steve Bannon.

Trumpův exporadce Bannon je ve vazbě

Někdejší hlavní stratég amerického exprezidenta Donalda Trumpa se dnes přihlásil do vazby Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) před očekávanou obžalobou kvůli neuposlechnutí obsílky ze strany Kongresu.

Více souvisejících

Steve Bannon

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 41 minutami

Aktualizováno před 50 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Na jihozápadě Čech hrozí odpoledne bouřky, platí výstraha

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před bouřlivým počasím v části Čech během úterního odpoledne. Pro některé okresy v Jihočeském a Plzeňském kraji platí od 12 hodin výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy