Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském klání. Nečiní tak však z čisté náklonnosti k bývalému viceprezidentovi. Jejím cílem je odstavit současnou administrativu a přeorientovat Demokratickou stranu. Na nové iniciativě se bude podílet i bývalý tým kampaně Bernieho Sanderse.

Roots Action je nezávislá progresivistická iniciativa, která organizuje lidi napříč Spojenými státy odhodlané zasadit se o férové ekonomické podmínky, rovnoprávnost ve společnosti, společenské svobody a ochranu životního prostředí. Organizace je známá svou ostrou kritikou současné administrativy Donalda Trumpa a Republikánů, vystupuje však i proti politice některých Demokratů. 

Organizace tak vyzývá k iniciativě v boji s nezaměstnaností, aktuálním systémem zdravotnictví, v rámci zahraniční politiky se staví proti interferenci Spojených států v zahraničních konfliktech. V této souvislosti vystupuje především proti republikánské agendě, zároveň však konfrontuje Demokraty pro jejich „poddajnost ve snaze zachovat bipartismus“.  

Roots Action již v rámci primárek vyjádřila svou podporu vermontskému senátorovi, Berniemu Sandersovi, přičemž patřila k předním kritikům Bidenovy kampaně. Svým skeptickým postojem k osobě bývalého viceprezidenta se netajil ani Sanders spolu se svými příznivci. Krátce po ukončení své kampaně se ale Sanders stejně jako senátorka Elizabeth Warrenová rozhodli za Bidena postavit.

Ne všichni Sandersovi voliči však byli nakloněni myšlence, že Demokratická strana nakonec na post prezidentského kandidáta nominuje Joe Bidena. Senátor však toto smýšlení označil za „nezodpovědné“ a vyzval své voliče, aby Bidena ve volbách podpořili. Podobného názoru je i samotná organizace.

Roots Action se tak rozhodla spustit digitální kampaň, se kterou hodlá zacílit především na progresivisty v klíčových státech neboli v tzv. „swing states“. Přesto však organizace nehodlá nějak významně Bidenovu politiku vyzdvihovat. Jejím cílem je spíše ukázat místním voličům, že Joe Biden je stále lepší alternativa než Trump. 

To mimo jiné dokazuje i heslo samotné iniciativy „Vote Trump out, Protest Biden from Day 1“. Zakladatelé Roots Action Jeff Cohen a Norman Solomon v rozhovoru pro Politico uvedli, že do iniciativy nazvané „Vote Trump Out“ se mimo jiné zapojili i profesor Noam Chomsky, bývalý Sandersův poradce Winnie Wong, spolupředseda Bernieho kampaně Ro Khanna a další lidé z blízkého okruhu senátora.

První video, se kterým organizace iniciativu odstartovala, uvádí právě profesor Chomsky se slovy: ,,Nezáleží na tom, jak se cítím. Nezáleží na tom, zda se vám Biden zamlouvá nebo ne. To je irelevantní. To jsou vaše osobní pocity, které nikoho nezajímají. Podstatné je, co se bude dít se světem. Musíme se Trumpa zbavit a tlačit Bidena kupředu tak jako Sanders a jiní.“ 

Solomon tak v rozhovoru dodal, že cílem Roots Action není vnuknout progresivistům domněnku, že by organizace schvalovala Bidenovy vize nebo jeho politiku. Z jejich pohledu je však mnohem realističtější „pošťouchnout“ Bidena levicovým směrem než Donalda Trumpa.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy