Zásoby léku remdesivir, který v několika případech použili k léčbě onemocnění covid-19 také čeští lékaři, se ztenčují. Platí to alespoň pro USA, kde hrozí, že v létě nebude dostatek tohoto léku pro všechny pacienty.
USA čelí nedostatku remdesiviru, prokazatelně jedinému spolehlivému léku na onemocnění covid-19. Oznámení učinil asistent ministra zdravotnictví Robert Kadlec pro CNN a dodal, že plánovaná poslední várka pro pacienty bude 29. června. V současné době americká vláda a společnost Gilead Sciences diskutují o urychlení procesu dodávky, ale podle Kadlece je možné, že i když se vláda bude podílet na pomoci s výrobou remdesiviru, nebude lék dostupný pro každého.
Remdesivir, který byl původně zamýšlen jako účinný v léčbě proti ebole, začala americká vláda bezplatně rozdělovat začátkem května a poskytla léčbu 121 000 pacientů s onemocněním covid-19. Ačkoliv je distribuce léku v červenci a srpnu ohrožena, Kadlec uvedl, že dodávka se výrazně rozšíří na podzim letošního roku a podle farmaceutické společnosti bude koncem roku k dispozici více než milión dávek.
Distribuce remdesiviru po celých Spojených státech je řízena vládou podle podmínek, které stanovuje Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Vláda lék rozdělovala stejným dílem do všech států, což zapříčinilo, že například San Francisko mohlo léčit pouze 4 pacienty ze 70 s onemocněním covid-19. Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb se nyní soustředí na lepší distribuci léku a zvolilo vzorec založený na počtu hlášených pacientů.
„Z první dodávky jsme zjistili, že musíme najít lepší způsob poskytování léčby a přešli jsme na systém, který se zaměřuje přesně na to, kde pacienti léčbu potřebují nejvíce,“ řekl John Redd z ministerstva zdravotnictví, které neposkytlo žádné informace o tom, jestli lék bude nadále dotován vládou.
Kadlec pro CNN uvedl, že vláda zatím neučinila žádná definitivní rozhodnutí o tom, jestli lék bude nadále poskytován bezplatně, anebo jestli si budou muset pacienti hradit remdesivir sami. Vznikají obavy, že cena remdesiviru bude příliš vysoká a lidé si léčbu nebudou moci dovolit. Texaský demokrat Lloyd Dogget napsal dopis ministrovi zdravotnictví Alexi Azarovi
„Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb neodpovědělo na žádné dotazy ohledně stanovení cen a toho, co dělá, aby ochránila investici daňového poplatníka do remdesiviru ve výši 70 miliónů dolarů,“ uvedl Dogget pro CNN.
Související
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
Trumpova administrativa lhala? Vědci mezi paracetamolem a autismem spojitost nenašli
léky , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
před 2 hodinami
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
před 3 hodinami
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
před 4 hodinami
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
před 6 hodinami
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
před 7 hodinami
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
před 8 hodinami
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
před 9 hodinami
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
před 11 hodinami
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
před 12 hodinami
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
před 13 hodinami
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
před 15 hodinami
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.
Zdroj: Libor Novák