Sanders a Biden se před úterními primárkami zaměřili na Michigan

Dva zbývající uchazeči o demokratickou nominaci pro listopadové prezidentské volby Joe Biden a Bernie Sanders soustřeďují svou pozornost na severoamerický Michigan. V úterý se bude výběr konat v šesti státech a o nejvíc volitelů půjde právě v Michiganu. K získání nominace je zapotřebí nejméně 1991 hlasů volitelů a v Michiganu se jich rozdělí 125.

Vermontský senátor Bernie Sanders v Michiganu zvítězil v primárních volbách v roce 2016 nad svou tehdejší soupeřkou Hillary Clintonovu. Podle analytiků bude chtít tehdejší úspěch zopakovat a zvrátit na svou stranu vývoj primárních voleb, v nichž nyní co do počtu volitelů vede Biden. Sanders strávil na shromážděních v Michiganu už víkend a chce se tam po dnešním ranním vystoupení v Missouri vrátit. V Detroitu se zúčastní debaty o hrozbě nového koronaviru, informuje CNN.

Zajištění univerzální dostupnosti zdravotní péče je jedno z témat Sandersovy kampaně. V neděli tweetoval, že až bude nalezena účinná očkovací látka proti koronaviru, měla by být dostupná zdarma.

Once a vaccine for coronavirus is developed, it should be free.

— Bernie Sanders (@BernieSanders) March 8, 2020

Sanders má přízeň hlavně mladých voličů, zatímco Bidena podporují hojně černoši. K jejich hlasům může Sandersovi pomoci podpora reverenda Jesseho Jacksona, který se za senátora v neděli postavil a řekl, že právě Sandersův program je šancí pro americké černochy, kteří patří k sociálně a ekonomicky slabším.

Joe Biden o víkendu strávil čas kampaní v Mississippi, kde ho doprovodil Derrick Johnson, který stojí v čele svazu NAACP bojujícího za rovnoprávnost černochů. V michiganském Detroitu se má dnes k Bidenovi připojit černošská senátorka Kamala Harrisová, která byla původně mezi těmi, kdo usilovali o kandidaturu, ale později ze soutěže odstoupila. V neděli oznámila, že podpoří Bidena.

Dnes totéž učinil další bývalý černošský uchazeč o nominaci Cory Booker. "Nenávist a rozkol je třeba překonat spojením našich myslí pro společnou věc," tweetoval. Biden podle něj "dokáže, že (demokraty) více věcí spojuje než rozděluje". S ním se do Oválné pracovny (Bílého domu) vrátí čest a Biden bude schopen vypořádat se s nejnaléhavějšími úkoly, soudí senátor z New Jersey.

We need a candidate who can best unify all of us and that is @JoeBiden. pic.twitter.com/cqdNrDMWsG

— Cory Booker (@CoryBooker) March 9, 2020

Kromě něj a Harrisové Bidena podporují i další z těch, kdo se původně ucházeli o nominaci, a to Pete Buttigieg, Amy Klobucharová i Beto O'Rourke. V pátek z kampaně odstoupila také senátorka Elizabeth Warrenová, ale ta zatím žádnému ze zbývajících politiků svou podporu nevyjádřila.

Viceprezident z týmu černošského prezidenta Baracka Obamy se těší velké podpoře černochů. Hlavně díky jejich hlasům zvítězil v primárních volbách v Jižní Karolíně, která nastartovala jeho následný úspěch v takzvaném superúterý, kdy se rozhodovalo ve 14 státech. V Michiganu tvoří černoši 14 procent populace, ale v některých částech Detroitu až 80 procent. Vítězství v tomto státě by Bidenovi zajistilo pohodlné vedení v nominačním procesu, soudí agentura Reuters.

Kromě Michiganu, kde půjde v úterý o 125 volitelů, se budou voliči rozhodovat také v Mississippi, ve státě Washington, v Missouri, Idahu a Severní Dakotě, celkem se rozhodne o 352 delegátech. V šestici států budou vybírat i republikáni, avšak v jejich případě bude chybět Severní Dakota a naopak navíc půjde i o Ohio.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Joe Biden USA (Spojené státy americké) Prezident USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 53 minutami

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy