Studie: Očkování těhotných žen snižuje riziko hospitalizace s covidem-19 u dětí

U dětí, jejichž matky se v těhotenství nechaly naočkovat oběma dávkami vakcíny mRNA, je po narození nižší riziko hospitalizace v souvislosti s nemocí covid-19. Vyplývá to z nové studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o které informoval list The Guardian.

Nová zjištění přinášejí první skutečné důkazy, že těhotné ženy mohou očkováním chránit nejen sebe, ale i své novorozence.

Podle výzkumu bylo u dětí, jejichž matky v těhotenství dostaly dvě dávky vakcín od společností Moderna nebo Pfizer/BioNTech, asi o 61 procent nižší riziko hospitalizace s covidem-19 v prvních šesti měsících života. Podle výzkumnice CDC Dany Meaneyové-Delmanové je to pravděpodobně způsobeno tím, že se tyto děti rodí s protilátkami, které získaly od svých matek.

"Když někdo v těhotenství dostane vakcínu mRNA, jejich tělo si vytvoří protilátky na ochranu proti covidu-19. Tyto protilátky jsme nalezli v pupečníkové krvi, což naznačuje, že se přenesly z těhotné osoby na vyvíjející se dítě," uvedla vědkyně. "A přestože víme, že tyto protilátky procházejí placentou, až do této studie jsme neměli k dispozici údaje, které by prokázaly, zda mohou dítěti poskytovat ochranu před covidem-19," dodala Meaneyová-Delmanová.

Výzkumníci z dětských nemocnic a odborníci z CDC zkoumali děti mladší šesti měsíců v období od července 2021 do ledna 2022.

Studie analyzovala údaje od 379 hospitalizovaných dětí. Celkem 176 dětí se léčilo s covidem-19 a zbylých 203 přijaly nemocnice kvůli jiným zdravotním problémům. Vědci zjistili, že vakcíny byly z 61 procent účinné v prevenci hospitalizace u dětí, jejichž matky byly očkovány v těhotenství.

Tato ochrana se zvýšila na 80 procent, když matky obdržely očkování v období od 21. týdne těhotenství do 14 dní před porodem. U dětí, jejichž matky dostaly vakcínu dříve během těhotenství, klesla účinnost očkování na 32 procent. Studie nezahrnovala údaje o účinnosti posilovacích dávek ani o matkách, které se nechaly imunizovat před těhotenstvím.

"Nejvíce znepokojivé je zjištění, že mezi dětmi s covidem-19, které přijali na jednotku intenzivní péče, se 88 procent nejvíce nemocných dětí narodilo matkám, které nedostaly očkování před těhotenstvím nebo během něj. A jediné dítě, které ve studii zemřelo, se narodilo matce, která nebyla očkována. Závěr je, že očkování matek je skutečně důležitý způsob, jak pomoci chránit tyto malé děti," uvedla Meaneyová-Delmanová.

Autoři studie upozornili, že odhady účinnosti vakcíny v raném stadiu těhotenství je třeba interpretovat s opatrností vzhledem k malému vzorku.

Těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku těžkého průběhu onemocnění covid-19. Prodělání této nemoci v těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu, narození mrtvého plodu a případně dalších těhotenských komplikací. Zdravotníci doporučují, aby se ženy, které jsou těhotné, kojí, snaží se otěhotnět nebo by mohly otěhotnět v budoucnu, nechaly očkovat.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) rodina, děti, těhotenství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy