Trump i Biden podpoří v Georgii kandidáty svých stran do Senátu

Dosluhující republikánský prezident USA Donald Trump i jeho demokratický nástupce v Bílém domě Joe Biden zamíří v příštích dnech do Georgie, aby podpořili volební kampaně kandidátů svých stran do Senátu. Výsledek těchto voleb rozhodne o tom, zda republikáni v Senátu obhájí většinu.

Joe Biden
doporučujeme

Pro vítěze prezidentské volby je přitom většina v Senátu zásadní, neboť prezident se souhlasem této kongresové komory jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a zároveň může Senát zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu.

V Georgii se 5. ledna utká republikán David Perdue s demokratem Jonem Ossoffem. Perdueovi, který je blízkým Trumpovým spojencem, se nepodařilo obhájit mandát v prvním kole, v němž si připsal 49,7 procenta hlasů a Ossoff 47,9 procenta. K vítězství bylo třeba získat nadpoloviční většinu. Druhý souboj svede republikánská senátorka Kelly Loefflerová s demokratem Raphaelem Warnockem, neboť i v tomto případě nezískal ani jeden z kandidátů potřebnou nadpoloviční většinu.

Každý americký stát je zastoupen bez ohledu na počet obyvatel dvěma senátory. Ti jsou voleni v přímých volbách na šest let, přičemž každý sudý rok se obmění třetina. Letos obě strany ve volbách bojovaly o 35 senátních křesel, přičemž většinu obhajovali republikáni.

Bidenův přípravný tým oznámil, že budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová zamíří do města Savannah 3. ledna, kde podpoří Ossoffa a Warnocka. Biden, který do úřadu prezidenta nastoupí 20. ledna, navštíví 4. ledna Atlantu.

Závěr volební kampaně poznamenalo čtvrteční oznámení Perdueova týmu, podle něhož se obhajující senátor uchýlí do karantény kvůli kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Do Georgie má 4. ledna namířeno i prezident Trump, který se chystá vystoupit na předvolebním mítinku na podporou obou republikánských kandidátů. Zda bude Perdue akci osobně přítomen, není jasné.

Pokud by oba zbývající souboje v Georgii vyhráli demokraté, bude mít rozhodující hlas ve vyrovnaném Senátu zvolená demokratická viceprezidentka Harrisová. Americký viceprezident je totiž automaticky šéfem Senátu a může rozhodovat v případě vyrovnaného počtu hlasů. Demokratická strana by pak kontrolovala obě komory Kongresu, jelikož většinu ve Sněmovně reprezentantů již ve volbách obhájila.

Pokud naopak vyhrají jedno nebo obě senátní křesla v Georgii republikáni, udrží si v Senátu těsnou většinu a budou schopni blokovat Bidenovu legislativní agendu či například jmenování federálních soudců.

V předstihu v nadcházejících volbách v Georgii podle údajů zveřejněných ve čtvrtek hlasovalo již bezmála 2,8 milionu lidí. Už nyní byl tak překonán rekord v podobě 2,1 milionu předčasně odevzdaných hlasů ve volbách z roku 2008.

Biden při listopadové návštěvě Georgie vyzval voliče, aby zvolením obou demokratických kandidátů do Senátu vyšachovali šéfa senátní republikánské většiny Mitche McConnella.

McConnell je v tuto chvíli klíčovým aktérem v otázce zvýšení jednorázového příspěvku na pomoc většině Američanů v koronavirové krizi, a to z 600 na 2000 dolarů, jak požaduje Trump. Demokraty kontrolovaná Sněmovna zvýšení jednorázové pomoci na 2000 dolarů podpořila již v pondělí, McConnell ale v úterý zablokoval okamžité hlasování v Senátu s tím, že komora "zahájí proces" zvažování dané záležitosti, jakož i dalších Trumpových požadavků. Demokraté doufají, že podpora zvýšení jednorázové pomoci jim ve volbách v Georgii pomůže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama