Trump ignoroval prosby svých dětí a poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí

Někdejší americký prezident Donald Trump loni 6. ledna celé hodiny sledoval v přímém přenosu útok na sídlo Kongresu, nekontaktoval špičky bezpečnostních složek a ignoroval prosby svých dětí a blízkých poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí. Takový obrázek o jednání končící hlavy státu vytvářejí svědectví prezentovaná v noci na dnešek při dalším slyšení vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů. Bývalá pracovnice Bílého domu vyjádřila názor, že Trump "dal zelenou" účastníkům nepokojů.

Výbor se při svém posledním veřejném slyšení v letní sérii snažil co nejvíce přiblížit chování tehdejšího prezidenta během 187minutového úseku 6. ledna 2021. Takový čas uplynul od projevu na shromáždění u Bílého domu, v němž Trump vyzval své příznivce k pochodu k nedalekému Kapitolu, do zveřejnění videa, ve kterém prezident svým stoupencům řekl, aby místo opustili. Násilnosti přitom začínaly už v době, kdy Trump zakončoval svůj proslov opakující nepodložený příběh o "ukradeném" vítězství v předešlých prezidentských volbách

"Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta," uvedla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová, která provázela nejnovější sérií svědectví.

Zahrnovala například vyjádření policisty přiděleného 6. ledna do prezidentské kolony, které naznačuje, že i po návratu z mítinku s voliči do Bílého domu Trump pomýšlel na cestu ke Kapitolu. Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že prezident nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti nebo ministra pro vnitřní bezpečnost. Další dva někdejší pracovníci prezidentské kanceláře vypověděli, že si nevybavují žádný pokus Trumpa zmobilizovat posily pro policisty v sídle Kongresu.

"Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl," řekl kongresman Adam Kinzinger, což je jeden ze dvou zástupců Republikánské strany ve sněmovním výboru. Tehdejší Trumpovo chování označil za "naprosté zanedbání jeho povinností vůči naší zemi".

Podle Cipolloneho se lidé v Bílém domě ihned po vypuknutí násilností snažili Trumpa přimět k jejich odsouzení. Prezident místo toho několik minut po vniknutí prvních výtržníků do budovy Kongresu prostřednictvím twitteru zaútočil na svého viceprezidenta Mikea Pence, který odmítl zasahovat do potvrzování výsledků voleb naplánovaného na stejný den.

Bývalá pracovnice tiskového odboru Bílého domu Sarah Matthewsová daný tweet označila za "zelenou" pro dav na Kapitolu a "přilévání oleje do ohně". "Oni (Trumpovi stoupenci) si skutečně berou k srdci každé slovo, co řekne, každý tweet," popsala svoji zkušenost. Také vypověděla, že Trump měl možnost "skoro okamžitě" promluvit k národu skrze kameru v tiskovém sále, kdyby tak chtěl učinit.

I den po útoku na Kapitol nechtěl Trump veřejně uznat, že volby skončily a že je prohrál, ukazuje dosud nezveřejněná videonahrávka publikovaná při kongresovém slyšení. "Nechci říct, že volby skončily," uvádí bývalý prezident na záznamu, který byl pořízen, když si 7. ledna 2021 nacvičoval projev připravený pracovníky Bílého domu v naději na uklidnění situace.

"Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily," dodal na nahrávce Trump. Mimo kameru je pak slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: "Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna."

Nejnovější jednání devítičlenného vyšetřovacího výboru, které se ve Washingtonu konalo v hlavním vysílacím čase, bylo osmým slyšením během šesti týdnů. Kongresmani divákům prezentovali výsledky svého ročního vyšetřování a snažili se násilnosti v sídle Kongresu vykreslit jako vyvrcholení povolební kampaně poraženého prezidenta s cílem udržet se u moci. Svědecké výpovědi ukázaly, jak Trump trval na svém příběhu o zmanipulovaných volbách navzdory opakovaným apelům svých spolupracovníků, jak vyvíjel nátlak na státní i federální činitele a jak nakonec poslal své příznivce ke Kapitolu, ačkoli byl informován, že někteří z nich jsou ozbrojení.

Na nová svědectví Trump reagoval sérií příspěvků na své sociální síti Truth Social, v níž útočí na kongresmany i svědky a obviňuje vyšetřovací výbor z manipulací. "Tolik lží a zkreslování v podání zkorumpovaného a vysoce stranického... výboru," uvedl, aniž by upřesnil konkrétní výhrady k výpovědím svých bývalých spolupracovníků.

Sněmovní výbor původně další veřejná slyšení po nynější dokončené sérii neplánoval, nyní ovšem ohlásil pokračování. "Máme mnoho dalších důkazů ke sdílení s americkým lidem a další je třeba shromažďovat. Náš výbor se tak bude v srpnu věnovat nově přicházejícím informacím na vícero frontách, načež svolá dodatečná slyšení v září," uvedla republikánská členka výboru Liz Cheneyová.

Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž více než 325 se dosud přiznalo k vině. Zda bude obviněn i Trump, zůstává nejasné. Rozhodnutí je v rukách ministerstva spravedlnosti, které věc vyšetřuje souběžně s kongresovým výborem. Vývoj staví ministra Merricka Garlanda do mimořádně složité pozice, mimo jiné proto, že Trump zůstává lídrem Republikánské strany a zjevně zvažuje novou kandidaturu na prezidenta.

Související

Donald Trump

Trump se podílel na nahrávce mužů, kteří sedí ve vězení za útok na Kapitol

Pěvecký sbor tvořený muži, kteří jsou ve vězení kvůli obviněním z účasti na útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021, nazpíval single, jehož součástí je i nahrávka exprezidenta Donalda Trumpa. Bývalý republikánský šéf Bílého domu záznam podle webu televize CNN poskytl na žádost skupiny podporující rodiny vězňů.

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

OSN, ilustrační fotografie.

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

Rusku se dnes nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk

Provoz na lince A pražského metra mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař byl dnes večer zhruba 40 minut přerušený. Ve stanici Strašnická spadl člověk do kolejiště. Soupravy se znovu rozjely ve 21:49, informoval dopravní podnik na webu.

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl v prohlášení k národu poté, co před sídlem parlamentu v Jeruzalémě protestovaly proti reformě desítky tisíc lidí. 

Aktualizováno včera

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

včera

Rusko, Kreml

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal dnes na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

Aktualizováno včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

včera

Bayern Mnichov

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně

Před reprezentační přestávkou se rozhodl bavorský velkoklub Bayern Mnichov ke změně na trenérském postu. Učinil tak poté, co mnichovský celek naposledy v Bundeslize prohrál 1:2 s Leverkusenem a podtrhl tak tím fakt, že zažívá nejhorší bundesligovou sezónu za posledních jedenáct let. Aktuálně se nachází na druhém místě o bod za Dortmundem. Proto z postu kouče odchází Julian Nagelsmann, přičemž ho nahradí Thomas Tuchel. Nutně ale nemusí jít pouze o neuspokojivé výsledky, které měly zlomit vaz dosavadnímu lodivodovi Bayernu. 

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka po čase opět míří na další trenérskou misi. Po pauze, kterou vyplnil prací experta pro Nova Sport, bude tentokrát trénovat na Slovensku, konkrétně převezme Trenčín. Protože ten se pohybuje aktuálně na předposledním místě tabulky slovenské nejvyšší soutěže, úkol pro Františka Straku je jasný. Tradiční klub v nejvyšší soutěži zachránit. Smlouvu s ním zatím podepsal jen na dva měsíce, tedy do konce této sezóny. 

včera

Aktualizováno včera

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno včera

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

včera

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

včera

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

včera

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy