Trumpův bývalý právník Cohen znovu vyšel z cely do domácího vězení

Bývalý právník amerického prezidenta Michael Cohen byl dnes propuštěn do domácího vězení. Je to v jeho případě už podruhé, poprvé se domů dostal v květnu po odpykání asi roku z tříletého trestu. V červenci byl ale uvězněn znovu a důvodem podle něj byla jeho chystaná kniha o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Vydat ji chce před listopadovými prezidentskými volbami.

Michael Cohen (právník)
doporučujeme

Cohen si trest odpykával ve federální věznici v Otisvillu ve státě New York. Jeho právnička Danya Perryová dnes oznámila, že Cohen odpoledne věznici opustil. Stalo se to na základě čtvrtečního rozhodnutí soudce Alvina Hellersteina, který dospěl k závěru, že červencové uvěznění je porušením prvního dodatku ústavy, který zaručuje svobodu slova. Cohen odmítl podepsat dokument, který mu zakazoval vydání knihy a další formy veřejné komunikace.

K tříletému trestu vězení byl odsouzen v roce 2018, kdy uznal vinu v procesu o porušení zákona při financování volební kampaně a lhaní Kongresu. Obvinění z finančních deliktů se vztahovalo na zaplacení úplatku za mlčení dvěma ženám, s nimiž měl ženatý Trump údajně sexuální poměr. Trump ale vztahy s těmito ženami popírá.

Poprvé v květnu mohl Cohen odejít do domácího vězení, když se úřady snažily snížit počet trestanců ve věznicích kvůli koronaviru. V červenci byl ale poslán zpět. Hellerstein ve čtvrtečním rozhodnutí uvedl, že nemůže dospět k ničemu jinému, než že šlo o odvetné opatření za chystanou knihu. Žalobci ale tvrdili, že požadavek na omezení komunikace v domácím vězení, který měl Cohen podepsat, s knihou nesouvisí.

"Neviděl jsem takový požadavek za 21 let své soudcovské kariéry, kdy rozhoduji o trestech a dohlížím na podmínky propuštění pod dohled," sdělil Hellerstein. Cohen podal žalobu za nové uvěznění v pondělí a uvedl v ní, že jde o odvetu za knihu. Perryová Hellersteinovo čtvrteční rozhodnutí označila za "vítězství pro první dodatek", které ukazuje, že vláda nemůže zablokovat vydání knihy kritické k prezidentovi a podmínit tím propuštění někoho do domácího vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili…

08.08.2020 17:53 Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle…

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 16:57 Aktualizováno Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

08.08.2020 15:20 Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama