U katedrály v New Yorku střílel muž, policie ho zabila

Newyorská policie zastřelila na schodech newyorské katedrály muže, který začal střílet ze dvou pistolí po nedělním vánočním koncertu pěveckého sboru. Podle policie nebyl kromě střelce nikdo další zraněn, uvedla dnes agentura AP. Podle ní nebylo jasné, zda podezřelý střílel po lidech, anebo do vzduchu.

Ke střelbě došlo před katedrálou svatého Jana těsně před 16:00 místního času, kdy ve střední Evropě bylo těsně před 22:00. Asi třičtvrtěhodinový koncert právě skončil a lidé začali odcházet, když zazněla řada výstřelů. Přiměly lidi vyběhnout s křikem na Amsterdam Avenue, kde padali na chodníku. Policisté, kteří byli na místě, aby zajistili bezpečnost akce, se rychle přemístili a střelce zasáhli.

Po zastavení palby se velká skupina policistů se zbraněmi v rukou přiblížila k podezřelému, který ležel zraněný na vrcholu schodiště u velkých dveří katedrály. "Nehýbejte se! Nehýbejte se!" křičeli někteří policisté.

O chvíli později dorazily sanitky.

Místo činu navštívil policejní komisař Dermot Shea a šéf newyorské policie Terence Monahan. Shea později uvedl, že díkybohu nebyl nikdo další kromě střelce zasažen. Muž střílel ze dvou zbraní. "Zabij mě!" křičel podle svědků. Policejní detektiv, seržant a řadový policista na něj vypálili 15 ran. Podezřelý měl za sebou delší kriminální historii. Měl sebou vak, obsahující plechovku s benzinem, lano, drát, nože a bibli. Policejní komisař pochválil zásah strážců zákona jako hrdinský.

Před střelbou se na schodišti konal koncert chrámového sboru, jehož členové stáli v rozestupech od sebe na kamenných schodech v rouškách kvůli pandemii koronaviru. Koncert právě skončil, když od kamenného sloupu v horní části schodiště vykročil střelec v černém oblečení, rouškou na obličeji a s bílou kšiltovkou. V rukou držel stříbrnou a černou pistoli a začal střílet.

"Bylo to prostě krásné - a pak najednou ten člověk začal střílet. Všichni jsme v šoku," řekla listu The New York Times mluvčí katedrály Lisa Schubertová. "Střelec mohl zabít spoustu lidí. Byly tu stovky lidí a on vystřelil nejméně dvacetkrát," dodala.

Podle AP není jasné, zda střelec mířil na lidi, anebo střílel do vzduchu.

"Naše koledy na akci společenství přerušil dnes odpoledne ozbrojený jedinec, který začal střílet do vzduchu ze schodiště před katedrálou. Je hrozné, že dar našeho sboru do New Yorku - tolik potřebné odpoledne písní a jednoty - narušilo toto šokující násilí," uvedla v prohlášení mluvčí katedrály Iva Bensonová.

Policie zatím neuvedla možný motiv, ani totožnost střelce, který podlehl střelnému zranění hlavy. Člen městské rady Mark Levine na twitteru uvedl, že na místě bylo asi 400 lidí.

Here on scene of shooting at Cathedral of St. John the Divine. The incident occurred during a Christmas service with approx 400 people. Suspect has died. No other injuries. Painful reminder of the challenges we face in dealing with mental health and easy gun access in our city. pic.twitter.com/c0vD0NKaFJ

— Mark D. Levine (@MarkLevineNYC) December 13, 2020

Katedrála pojmenovaná po jednom z apoštolů je největší ve městě a jednou z největších na světě. Stavba začala v roce 1892 a zůstává nedokončená. Chrám byl během své dlouhé historie spojen s mnoha newyorskými svátky a významnými událostmi. Členem správní rady byl prezident Franklin Delano Roosevelt. Promluvil zde jihoafrický prezident Nelson Mandela a arcibiskup Desmond Tutu. V roce 1990 zde zazpíval Paul Simon na vystoupení, kterým vzdaly osobnosti americké kultury čest prezidentu Václavu Havlovi na závěr jeho návštěvy USA.

Související

Více souvisejících

Střelba v USA New York USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy