USA avizují na 12. května celosvětový summit o ukončení pandemie

Spojené státy budou 12. května spolupořádat světový summit o ukončení pandemie covidu-19 a o strategiích pro budoucí hrozby pro lidské zdraví. Oznámil to dnes Bílý dům.

Virtuální jednání budou pořádat Spojené státy, Německo, Indonésie, Senegal a Belize. Německo teď předsedá skupině nejvyspělejších zemí G7, zatímco Indonésie je předsednickou zemí skupiny největších ekonomik G20.

"Summit zvýší naše společné snahy ukončit akutní fázi epidemie covidu-19 a připravit se na budoucí hrozby pro lidské zdraví," uvedly zmíněné země v prohlášení, které zveřejnil Washington.

Půjde zatím o druhý globální summit o pandemii covidu-19, která si podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od svého začátku v prosinci 2019 vyžádala v celém světě životy více než šesti milionů lidí a tvrdě dopadla na světovou ekonomiku. Předchozí podobné celosvětové jednání zorganizoval v září 2021 americký prezident Joe Biden, který během něj vyzýval k rozsáhlejší vakcinaci ve světě.

Úmrtnost na koronavirus sice ve světě podle agentury AFP výrazně klesla, kvůli jeho šíření ale nadále platí nejrůznější omezení v řadě zemí včetně Číny. Tam jsou v izolaci miliony lidí a kde pokračuje přísný lockdown v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji.

Ve čtvrtek podle AFP představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) navíc varovali, že onemocnění covid-19 může ještě způsobit velké epidemie. "Jsme stále uprostřed pandemie," upozornila epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová.

CDC zmírnilo varování před cestami do Česka a dalších zemí

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmírnilo varování před cestami do České republiky a dalších zhruba 90 zemí světa kvůli pandemii covidu-19. Všechny tyto země CDC přesunulo do třetího stupně, což znamená, že před cestami varuje pouze ty Američany, kteří nemají očkování proti covidu-19. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Po změně výstrahy není v nejvyšším stupni varovaní už žádná země. Do třetí kategorie se přesunuly také například Británie, Francie, Austrálie, Polsko, Rakousko nebo Itálie.

Ve čtvrté kategorii rizika, které varovalo před všemi cestami do země, byla Česká republika od poloviny listopadu. Česko nedávno zrušilo všechna cestovní opatření, jež zavedlo v souvislosti s pandemií covidu-19. Američané i další zahraniční návštěvníci tak mohou přijet na české území, aniž by museli vyplnit příjezdový formulář nebo se prokazovat certifikátem o očkování či negativním testem.

K podobnému kroku se podle svého vyjádření chystá rovněž americké ministerstvo zahraničí. To stále eviduje ve čtvrté, nejvyšší kategorii zhruba 120 zemí světa. Zůstat by v ní mělo jen deset procent evidovaných zemí. Varování ministerstva ale bere v potaz nejen epidemii covidu-19, ale i další rizika.

Na změnu hodnocení apelovaly americké letecké společnosti a další firmy v cestovním ruchu. Podle nich hodnocení v nejvyšší kategorii rizika odrazovalo Američany od cestování a v současné epidemiologické situaci už nebylo nutné.

Soud na Floridě dnes zrušil vládní opatření, které zavedlo povinnost nosit na palubě letadel či jiných prostředků hromadné dopravy roušky. CDC, které opatření vydalo poprvé v roce 2021, podle soudkyně překročilo své kompetence a zavedené opatření dostatečně nevysvětlilo. Podle agentury Reuters není jasné, kdy rozsudek začne platit.

Rozhodnutí soudu vítá guvernér státu Florida Ron DeSantis. Jeho republikáni přitom proti povinnosti nosit roušky i v letadlech dlouho brojili. Americké ministerstvo spravedlnosti rozsudek nekomentovalo, není tedy jasné, zda se proti němu odvolá.

Proti povinnosti mít zakrytý nos a ústa se postavily i letecké společnosti. Podle nich systémy oběhu a čištění vzduchu na palubách letadel jsou natolik výkonné, že přenos nákazy mezi cestujícími je nepravděpodobný. V uplynulých měsících navíc letecké společnosti musely řešit řadu incidentů s cestujícími, kteří nařízení nemínili dodržovat.

Související

Hantavirus

Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?

Oficiální zprávy o nákaze hantavirem, která se rozšířila z výletní lodi MV Hondius, se v posledních dnech nesou v duchu uklidňování veřejnosti. Představitelé vlád i zdravotnických organizací opakovaně zdůrazňují, že situace je pod kontrolou a není důvod k panice. Někteří odborníci však podle CNN varují, že příliš sebevědomá rétorika, kterou označují za úmyslné šíření klidu, může mít opačný účinek a prohloubit úzkost ve společnosti, která má stále v živé paměti pandemii covidu-19.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit

Vědci aktuálně sledují novou větev rodiny Omicron, která dostala přezdívku Cikáda, přičemž tato varianta odborně označená jako BA.3.2 vykazuje neobvyklý vzorec chování a zdá se, že se zaměřuje především na děti. Přestože virus neustále mutuje, odborníci uklidňují, že tato verze nezpůsobuje těžší průběh onemocnění u dětí ani u dospělých. Její přezdívka vychází z vlastností hmyzu, který se dokáže na dlouhou dobu stáhnout do ústraní a poté se nečekaně vynořit po letech strávených pod zemí.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

21. července 2026 18:24

21. července 2026 17:01

Požár

Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy

Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.

21. července 2026 15:52

21. července 2026 14:40

Ed Miliband

Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování

Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.

21. července 2026 13:22

Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život

Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy