USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek vakcín proti koronaviru pro naočkování celé dospělé populace. V polovině února šéf Bílého domu uvedl, že vakcíny budou dostupné pro všechny zájemce až v červenci, situaci ale podle něj mění nové kroky na podporu výroby. Biden také v úterý zvýšil tlak na urychlené očkování učitelů.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Jsme na cestě k tomu, abychom měli s koncem května dostatek vakcín pro všechny dospělé v Americe," citovala Bidena agentura AP. Prezident nové plány ohledně imunizační kampaně představil v úterý večer při krátkém vystoupení v Bílém domě, kde mimo jiné ohlásil spolupráci mezi farmaceutickými firmami Johnson & Johnson (J&J) a Merck.

"Johnson & Johnson a Merck budou spolupracovat na rozšíření výroby vakcíny Johnson & Johnson. (...) Také jsme uplatnili zákon o obranné výrobě, abychom vybavili dva závody Merck podle standardů potřebných na bezpečnou výrobu vakcíny J&J," řekl prezident USA. Výroba dané očkovací látky nyní podle něj poběží nepřetržitě.

Vakcínu americké farmaceutické firmy o víkendu schválil k nouzovému použití Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), čímž poskytl významný impuls pro očkovací úsilí v USA. Tento přípravek se totiž na rozdíl od dvou dříve nasazených podává v jedné dávce. Očekávání však provázejí jisté pochybnosti o dodávkách, neboť J&J před udělením povolení FDA vyrobil pouze necelé čtyři miliony dávek.

"Díky vystupňovanému procesu, který jsem nařídil a právě nastínil, bude mít tato země do konce května dostatečné dodávky vakcín, řeknu to ještě jednou, pro všechny dospělé v Americe," ujišťoval Biden.

Podle deníku The New York Times (NYT) jeho nový harmonogram přináší světlo na konci "dlouhého, temného tunelu". Prezident se nicméně snažil brzdit přílišný optimismus a odmítl poskytnout konkrétnější termín pro návrat USA k "normálu". AP podotýká, že i kdyby na jaře země disponovala dostatkem dávek pro celou dospělou populaci, samo oočkování Američanů může podle vládních činitelů zabrat další měsíce.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti koronaviru podle nejčerstvějších dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dostalo na 52 milionů obyvatel. Očkování nyní v zemi s přibližně 330 miliony lidí postupuje tempem skoro dva miliony vykázaných dávek denně a po jistém zpomalení ze druhé poloviny února zřejmě opět zrychluje. Pokud by kampaň pokračovala současnou rychlostí, polovina americké populace by byla alespoň částečně naočkovaná ke konci června, odhaduje NYT.

Ožehavou otázkou je nyní například očkování učitelů, kteří tlačí na přednostní přístup k vakcínám jakožto podmínku pro návrat k prezenční výuce. Biden v úterý na twitteru uvedl, že "nařizuje" americkým státům, aby všem pracovníkům ve školství daly při distribuci vakcín přednost. Podrobnosti v příspěvku neposkytl.

O průběhu očkování rozhodují vlády jednotlivých amerických států, přičemž na federální úrovni se vydávala pouze doporučení. Většina států už učitelům přiznala přednostní právo, podle AP dosud nepatřili mezi prioritní skupiny asi ve dvaceti státech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama