Americký Úřad pro imigraci a cla (ICE) má v plánu začít testovat některé migranty v záchytných centrech, než budou deportováni do jiných zemí. S odvoláním na informovaný zdroj o tom napsala agentura Reuters.
ICE by měl měsíčně obdržet 2000 testů od Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS), uvedl nejmenovaný americký činitel a dodal, že není jasné, kdy testování začne. Pravděpodobně však podle něj nebude možné testovat všechny deportované, takže se bude muset stanovit, kdo bude testován přednostně. ICE a HHS k údajnému plánu stanovisko nevydaly.
Krok přichází ve chvíli, kdy vlády dalších zemí kritizují USA, že k nim deportují nakažené migranty. Guatemala například uvedla, že přestane přijímat migranty deportované z USA poté co, nejméně 63 z nich mělo pozitivní testy na koronavirus, což tvoří skoro pětinu potvrzených případů v této středoamerické zemi.
Prezident Alejandro Giammatte minulý týden uvedl, že toto opatření bude platit, pokud Spojené státy nebudou nadále schopny zaručit, že deportovaní migranti nejsou nakažení. Kromě Guatemaly testování deportovaných osob po USA požadují podle zdroje také Salvador, Honduras, Haiti, Jamajka či Ekvádor.
Mluvčí ICE ve středu podle Reuters uvedla, že se nákaza koronavirem potvrdila u 250 imigrantu v záchytných zařízeních. Provedeno bylo ale jen 425 testů, přičemž takových imigrantů je nyní v USA přes 32.000. Nákaza se potvrdila i u desítek dětských migrantů bez doprovodu.
Podle údajů guatemalské vlády USA nyní drží 4600 dospělých guatemalských migrantů a na 1100 dětí. V loňském fiskálním roce ICE deportoval více než 267.000 lidí.
Americký prezident Trump tento týden podepsal exekutivní příkaz, který na 60 dnů zastavuje přistěhovalectví. Nařízení se bude vztahovat na ty, kdo se ve Spojených státech ucházejí o trvalý pobyt, tedy o takzvanou zelenou kartu. Hlavním důvodem kroku je podle prezidenta ochrana pracovních míst pro Američany.
Související
Dánsko jako inspirace, jak řešit migraci. Model má přísný, ale účinný
Policie odhalila převaděče migrantů do Německa. Hrozí jim až osm let
migrace , USA (Spojené státy americké) , guatemala , deportace , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 36 minutami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 2 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
Evropská komise plánuje v březnu představit nová bezpečnostní opatření, která mají omezit přístup čínských firem k lukrativním veřejným zakázkám v Evropské unii. Podle informací od unijních představitelů hodlá Brusel upravit rozpočtová pravidla tak, aby v budoucnu zvýhodňovala evropské podniky před zahraničními konkurenty. Tato strategie se má týkat nejen současného rozpočtu, ale především dlouhodobého finančního rámce pro období po roce 2028.
Zdroj: Libor Novák