USA stále neznají budoucího prezidenta, šest států sčítá hlasy

Dva dny po uzavření volebních místností Spojené státy stále neznají jméno budoucího prezidenta. Hlasy se dál sčítají v šesti státech, přičemž v některých z nich lze očekávat výjimečně těsné výsledky.

Počítání hlasovacích lístků v Atlantě (Georgia, USA, 5. listopadu 2020).
doporučujeme

V klíčové Pensylvánii a Georgii zbývá sečíst poslední procenta zbylých hlasů. Demokrat Joe Biden tam snižuje náskok svého volebního soka Donalda Trumpa a nyní se čeká na další dílčí výsledky, jež ukážou, zda se mu jej podaří překonat.

Ve hře jsou stále hlasy volitelů z pěti klíčových států: Pensylvánie, Georgie, Severní Karolíny, Arizony a Nevady. Výsledek hlasování není znám ani na Aljašce, kde se ovšem očekává vítězství prezidenta Trumpa.

Situaci přitom komplikuje fakt, že televize Fox News a agentura AP již ve středu přiřkly Bidenovi vítězství v Arizoně, a demokrat tak podle nich získá již 264 z celkových 270 volitelů nutných k celkovému vítězství. Bidenův náskok se tam však se sčítáním dalších hlasů stále zmenšuje a jeho vítězství tak podle řady jiných amerických médií, včetně televizí CNN či ABC, není zaručené.

Podle šéfredaktora volebního serveru FiveThirtyEight Natea Silvera je přitom situace v podstatě rozhodnutá v Nevadě, kterou by za normálních okolností média již zřejmě přiřkla Bidenovi. Pokud by to však například agentura AP udělala, musela by jej rovnou prohlásit za předpokládaného vítěze celých voleb, což by byl odhad postavený na nejistém vývoji v Arizoně.

Média proto bedlivě sledují především Pensylvánii, která se svými 20 voliteli může být za těchto okolností rozhodující. Biden tam již od úterní volební noci dohání Trumpův poměrně výrazný náskok. Ten způsobily místní předpisy, podle nichž není možné začít počítat korespondenční a jinak předem odevzdané hlasy dříve než v den voleb. Splnil se přitom předpoklad analytiků, že poštovní hlasování v tomto státu ve výrazně vyšší míře využijí demokraté.

Trump podle prvních výsledků po uzavření volebních místností nejprve vedl v Pensylvánii asi o 15 procentních bodů, nyní však podle serveru BBC dělí oba kandidáty jen 0,3 bodu, čili necelých 20.000 z celkem 6,5 milionu dosud započítaných hlasů.

Podle zástupkyně vedení Pensylvánie Kathy Boockvarové se dá výsledek z tohoto klíčového státu očekávat ještě dnes. V noci na dnešek SEČ tam podle ní zbývalo sečíst asi 300.000 korespondenčních hlasů. Podle Boockvarové pocházejí zatím nesečtené hlasy hlavně z městských oblastí, například Filadelfie či Pittsburghu, kde podle amerických médií převažují spíše voliči demokratů.

Analytik Silver se domnívá, že většina amerických médií nyní čeká, zda Biden v Pensylvánii Trumpa předstihne. V okamžiku, kdy by se tak stalo, mu zřejmě přisoudí vítězství ve státu a tím i zisk Bílého domu.

V Georgii je nyní sečteno 99 procent hlasů. Biden tam již v podstatě smazal původní Trumpův náskok, podle posledních výsledků mají oba kandidáti 49,4 procenta, současný prezident vede o pouhých 665 z dosud asi pěti milionů započítaných hlasů.

Trump zatím těsně vede v Severní Karolíně, kde je sečteno podle agentury Reuters 95 procent hlasů, v Nevadě je po sečtení 89 procent hlasů naopak ve vedení Biden. Bývalý viceprezident USA má zatím navrch i v Arizoně, kde sečetli 90 procent hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Ministr spravedlnosti USA zpochybnil tvrzení o volebním podvodu

01.12.2020 21:49 Americké ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Williama Barra nezaznamenalo důkazy o…

Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

01.12.2020 17:50 Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu…

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama