USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro vstup do států

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron zpřísní podmínky pro vstup do USA. S odkazem na svoje vládní zdroje o tom informoval list The Washington Post (WP).

Podle něj se uvažuje především o zavedení povinnosti prokázat se před odletem negativním PCR testem, který nebude smět být starší než 24 hodin. Na stole je rovněž zavedení povinnosti opětovného otestování několik dní po příletu do země, hovoří se i o požadavku sedmidenní izolace.

Biden se ve čtvrtek chystá oznámit svou zimní strategii pro boj s pandemií, situaci přitom komplikuje výskyt nové varianty viru. Ta je podle předběžných zjištění zřejmě vysoce nakažlivá, ještě nicméně nejsou k dispozici průkazné údaje o jejích dopadech na lidské zdraví, či o tom, zda snižuje účinnost nyní používaných vakcín.

Povinnost otestovat se nejdéle den před odletem a znovu několik dní po příletu se podle WP objevila v návrhu nového dokumentu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ten nyní posuzuje ministerstvo zdravotnictví a Bílý dům. V návrhu podle nejmenovaných činitelů administrativy zatím není povinnost sedmidenní izolace po příjezdu nehledě na výsledky testů, v administrativě se však o této možnosti stále hovoří. V případě porušení karantény by hrozily cestovatelům pokuty či další postihy. Otázkou však je, zda by mělo ministerstvo spravedlnosti pravomoc i kapacitu příkaz vymáhat, poznamenává WP.

Spojené státy podobně jako řada dalších zemí po prvních zprávách o omikronu omezily cesty z osmi jihoafrických států, kde se variantu podařilo poprvé identifikovat. Omikron se však od té doby objevil v různých koutech světa, a američtí činitelé proto chtějí podle WP přijímat přísná preventivní opatření ještě předtím, než vědci variantu podrobně prozkoumají a jednoznačně řeknou, jaká představuje rizika.

USA nyní vyžadují negativní test od všech cestovatelů mířících do země. Očkovaní však mohou předložit negativní výsledek starý až tři dny. Neočkovaní, kterým je vstup do země umožněn je na základě zvláštní výjimky, se musí otestovat nejdéle 24 hodin před nástupem do letadla. Neočkovaným nyní úřady také doporučují dodatečné otestování po příletu a sedmidenní izolaci. Nová pravidla by zavedla některé tyto požadavky povinně a to nehledě na to, zda je člověk naočkovaný, či nikoliv.

Spojené státy dlouhou dobu zcela zakazovaly cesty na své území osobám, jež v poslední době pobývaly na území řady evropských zemí včetně České republiky. Cesty do USA pro plně naočkované cestovatele z ČR a dalších zemí schengenského prostoru jsou znovu možné od 8. listopadu.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy