USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro vstup do států

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron zpřísní podmínky pro vstup do USA. S odkazem na svoje vládní zdroje o tom informoval list The Washington Post (WP).

Podle něj se uvažuje především o zavedení povinnosti prokázat se před odletem negativním PCR testem, který nebude smět být starší než 24 hodin. Na stole je rovněž zavedení povinnosti opětovného otestování několik dní po příletu do země, hovoří se i o požadavku sedmidenní izolace.

Biden se ve čtvrtek chystá oznámit svou zimní strategii pro boj s pandemií, situaci přitom komplikuje výskyt nové varianty viru. Ta je podle předběžných zjištění zřejmě vysoce nakažlivá, ještě nicméně nejsou k dispozici průkazné údaje o jejích dopadech na lidské zdraví, či o tom, zda snižuje účinnost nyní používaných vakcín.

Povinnost otestovat se nejdéle den před odletem a znovu několik dní po příletu se podle WP objevila v návrhu nového dokumentu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ten nyní posuzuje ministerstvo zdravotnictví a Bílý dům. V návrhu podle nejmenovaných činitelů administrativy zatím není povinnost sedmidenní izolace po příjezdu nehledě na výsledky testů, v administrativě se však o této možnosti stále hovoří. V případě porušení karantény by hrozily cestovatelům pokuty či další postihy. Otázkou však je, zda by mělo ministerstvo spravedlnosti pravomoc i kapacitu příkaz vymáhat, poznamenává WP.

Spojené státy podobně jako řada dalších zemí po prvních zprávách o omikronu omezily cesty z osmi jihoafrických států, kde se variantu podařilo poprvé identifikovat. Omikron se však od té doby objevil v různých koutech světa, a američtí činitelé proto chtějí podle WP přijímat přísná preventivní opatření ještě předtím, než vědci variantu podrobně prozkoumají a jednoznačně řeknou, jaká představuje rizika.

USA nyní vyžadují negativní test od všech cestovatelů mířících do země. Očkovaní však mohou předložit negativní výsledek starý až tři dny. Neočkovaní, kterým je vstup do země umožněn je na základě zvláštní výjimky, se musí otestovat nejdéle 24 hodin před nástupem do letadla. Neočkovaným nyní úřady také doporučují dodatečné otestování po příletu a sedmidenní izolaci. Nová pravidla by zavedla některé tyto požadavky povinně a to nehledě na to, zda je člověk naočkovaný, či nikoliv.

Spojené státy dlouhou dobu zcela zakazovaly cesty na své území osobám, jež v poslední době pobývaly na území řady evropských zemí včetně České republiky. Cesty do USA pro plně naočkované cestovatele z ČR a dalších zemí schengenského prostoru jsou znovu možné od 8. listopadu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) cestování

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy