V kolumbijských věznicích propukly nepokoje. 23 mrtvých, desítky zraněných

Při nepokojích v kolumbijských věznicích v noci na dnešek zemřelo 23 lidí a 83 jich bylo zraněno. Důvodem výtržností byla vládní opatření související s bojem proti koronaviru.

S odvoláním na ministerstvo spravedlnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Trestanci protestovali proti špatným hygienickým podmínkám ve věznicích a podle agentury DPA též proti zákazu návštěv, k němuž vláda přikročila ve snaze zamezit šíření nákazy.

Mezi zraněnými je také sedm zaměstnanců ostrahy, z nichž dva jsou v kritickém stavu, uvedla ministryně spravedlnosti Margarita Cabello.

Podle kolumbijských médií se výtržnosti odehrály kromě metropole Bogoty také ve městech Jumundí, Cómbita, Ibagué.

Prezident Iván Duque na twitteru uvedl, že vláda bude "chránit (před koronavirem) také životy vězňů, ve věznicích ale nepřipustí žádné nepokoje". Duque oznámil v pátek celonárodní třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost v noci z úterý na středu.

Fuerza Pública e @INPEC_Colombia atienden desórdenes en distintas cárceles del país. Toda nuestra determinación para garantizar tranquilidad del país, y a la población privada de la libertad. Su vida también la estamos protegiendo, pero no podemos permitir motines en cárceles.

— Iván Duque (@IvanDuque) March 22, 2020

V sobotu zemřel v Kolumbii na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, první pacient. Země zatím eviduje 210 potvrzených případů. Již od pondělka nepřijímá lety ze zahraničí a vláda lidem nad 70 let zakázala až do května vycházet z domova. Uzavřela také školy, bary a hranice se sousedními zeměmi.

Začátkem března se nepokoje spojené s restriktivními opatřeními proti šíření koronaviru udály také v Itálii, kde tehdy zemřelo osm lidí. V sobotu se několik případů vzpoury odehrálo v asi 30 věznicích ve Francii, kde se vězni většinou po procházce na dvoře odmítali vrátit do cel.

Související

Více souvisejících

Věznice Kolumbie Iván Duque Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy