V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Hurikán čtvrté kategorie si zatím vyžádal 14 obětí, více než polovina z nich ale přišla o život kvůli otravě oxidem uhelnatým při nesprávné manipulaci s generátory. Hurikán, který provázel vichr o síle až 240 kilometrů za hodinu, tuto část Spojených států zasáhl ve čtvrtek ráno. Na jihozápadě Louisiany teď lidé stojí před rozhodnutím, zda se vrátit domů a živořit v mizerných podmínkách, nebo počkat, než se podaří obnovit alespoň dodávky vody a elektřiny.

Louisianské úřady odhadují, že voda neteče v domácnostech více než 220.000 lidí a upozorňují, že obnova infrastruktury potrvá týdny až měsíce, v plném rozsahu dokonce roky. Čtyři desítky domů s pečovatelskou službou jsou teď závislé na generátorech a není jasné, zda klienti z jedenácti těchto zařízení se do nich po evakuaci budou moci vrátit.

Silnice v zasažených městech blokují popadané stromy a zpřetrhané dráty elektrického vedení. Ve městech nefungují semafory, mnoho lidí má poničené domy.

Prezident Trump řekl, že kvůli řádění hurikánu Laura zvažoval, že odloží čtvrteční projev, v němž přijal nominaci své Republikánské strany, aby se v listopadých volbách znovu ucházel o prezidentský úřad. Podle Trumpa se však ukázalo, že "jsme měli trošku štěstí. Bouře byla velmi silná, ale rychle přešla".

Hurikán mezitím zeslábl, meteorologové na dnešek předpovídají lijáky a místní tornáda zejména ve státech Severní Karolína a Virginie.

Související

Následky řádění hurikánu Laura

Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.
Následky řádění hurikánu Laura

Jih USA hlásí už 14 obětí hurikánu Laura

Nejméně 14 životů si ve Spojených státech vyžádal hurikán Laura, který se ve čtvrtek přehnal přes státy Louisiana a Texas a zanechal za sebou zaplavené obce a zničené domy. Počet obětí se během dneška více než zdvojnásobil po nalezení několika těl v Texasu, informovala agentura AP.

Více souvisejících

hurikán Laura (srpen 2020) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aleš Svoboda

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zdena Mašínová

Zemřela Zdena Mašínová

Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí

Mezi Evropskou unií a Ukrajinou roste napětí ohledně rychlosti přístupových rozhovorů. Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl ještě před koncem letošního léta otevřít několik vyjednávacích skupin, takzvaných klastrů, členské státy ani Evropská komise k tomu zatím neprojevily ochotu. V Kyjevě proto panují obavy, že se celý proces po počátečním posunu výrazně zpomalí, nebo dokonce ocitne na vedlejší koleji, jako se to již stalo v případě jiných kandidátských zemí.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit

Spojené státy a Írán se ocitly na hraně dalšího vážného konfliktu poté, co si v noci na dnešek vyměnily intenzivní palbu. Jde o největší vojenskou eskalaci od chvíle, kdy bylo 8. dubna sjednáno příměří. Noční údery opětovně vyvolaly silné pochybnosti o tom, zda toto příměří vůbec ještě platí, a vážně ohrožují veškeré diplomatické úsilí, které mělo vést k definitivnímu ukončení války.

před 11 hodinami

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty, které vyvolaly výzvy krajně pravicových aktivistů v reakci na pondělní útok nožem. Dav, v němž se nacházeli maskovaní muži, v úterý večer zapaloval auta i domy a blokoval silnice v Belfastu a jeho okolí. K nepokojům došlo jen několik hodin poté, co k pouličním akcím vyzvali například Elon Musk nebo Tommy Robinson. Demonstranti mimo jiné unesli a zapálili autobus na Newtownards Road ve východním Belfastu, přičemž nad hořícími vozy v dalších čtvrtích musel hlídkovat policejní vrtulník.

před 12 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache

Spojené státy americké se odhodlaly k odvetnému vojenskému kroku a zahájily novou sérii útoků zacílených na území Íránu. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, východní Afriku a střední Asii (CENTCOM) oznámilo, že tato operace byla spuštěna jako přímá reakce na předchozí zničení amerického vrtulníku. K zahájení náletů došlo v pět hodin odpoledne východoamerického času.

před 13 hodinami

Prezident Trump

Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan

Důvěra Evropanů v americké bezpečnostní záruky klesla na historické minimum. Vyplývá to z nového průzkumu, který zveřejnil thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) před nadcházejícími summity zemí G7 a NATO ve Francii a Turecku. Podle získaných dat považuje Spojené státy za přímého spojence pouhý jeden z deseti obyvatel v patnácti dotázaných evropských zemích. Ve všech těchto státech navíc panuje většinová skepse ohledně toho, zda by jim USA v případě napadení přispěchaly na pomoc.

před 14 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak

Donald Trump a Benjamin Netanjahu byli přesvědčeni, že triumf nad Íránem přinese zásadní proměnu Blízkého východu. Region se sice skutečně mění, avšak zcela jiným směrem, než oba státníci předpokládali, neboť islámskou republiku se porazit nepodařilo. Aktuální situace hrozí přerůst v dlouhodobou, opotřebovávací a permanentní krizi, která bude střídavě přecházet do otevřených vojenských střetů. Íránský režim se ukázal být mnohem odolnějším, než Trump s Netanjahuem kalkulovali, přičemž jejich chybný odhad vedl ke ztrátě kontroly nad dalším vývojem.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál

V satelitním městě Balašicha nedaleko Moskvy došlo v úterý ráno k výbuchu osobního automobilu, při kterém zahynul řidič. Incident se odebral kolem půl šesté ráno, kdy v blízkosti obytného domu explodovalo jedoucí vozidlo značky BMW X3.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy