Jih USA hlásí už 14 obětí hurikánu Laura

Nejméně 14 životů si ve Spojených státech vyžádal hurikán Laura, který se ve čtvrtek přehnal přes státy Louisiana a Texas a zanechal za sebou zaplavené obce a zničené domy. Počet obětí se během dneška více než zdvojnásobil po nalezení několika těl v Texasu, informovala agentura AP.

Laura už ve čtvrtek zeslábla na tropickou bouři, ale i hluboko do vnitrozemí přinesla prudký déšť a varování před tornády. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouřkový systém během noci stočí na východ od údolí řeky Mississippi a v neděli zasáhne státy u pobřeží Atlantiku.

Po čtvrtku bylo hlášeno šest obětí hurikánu, přičemž všechna úmrtí nastala v Louisianě, jejíž jihozápadní část v noci na čtvrtek zasáhlo oko hurikánu. Úřady nejdříve oznámily čtyři úmrtí způsobená padajícími stromy, večer pak v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhelnatým z nouzového generátoru.

Dnes bylo v Louisianě a v Texasu nalezeno dalších osm těl. Většina těchto lidí se také otrávila oxidem uhelnatým. Nejméně čtyři lidé byli v Texasu hospitalizováni ve vážném stavu.

Ačkoliv za sebou Laura zanechala zpustošené domy i celé čtvrti a statisíce odběratelů bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než jakých se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny, a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.

"Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. "I tak jsou škody obrovské," dodal. Bez dodávek proudu bylo v určitém momentě skoro 900.000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu, v některých zasažených částech pobřeží Mexického zálivu také přestala téct pitná voda.

Lokální činitelé podle AP odhadovali, že kompletní obnovení základních služeb by mohlo trvat řadu týdnů. Tisíce lidí, kteří z pobřežních komunit před příchodem hurikánu uprchli do bezpečí, se nyní vraceli k domům bez střech a nacházeli ulice ve svých městech zablokované popadanými stromy a nejrůznějšími troskami.

"Potřebujeme pomoc," shrnul jeden z navrátliců Lawrence Faulk poté, co zjistil, že ani na jeho domě v Cameron Parish střecha nevydržela. "Potřebujeme led, vodu, nepromokavé plachty. Všechno, co byste si spojili s bouřkou, všechno potřebujeme. Před hodinou bylo pozdě," řekl.

Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.

Zbytky bouře Laura se dnes přesouvaly přes Arkansas směrem k Tennessee a Kentucky, kde hrozila tornáda a záplavy. Podle předpovědí by mohl bouřkový systém znovu zesílit na úroveň tropické bouře, když se o víkendu opět dostane nad vody Atlantiku.

Související

Následky řádění hurikánu Laura

Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.
Následky řádění hurikánu Laura

V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Více souvisejících

hurikán Laura (srpen 2020) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy