Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.

Pokud svět nezačne hledat účinná řešení pro rostoucí klimatickou krizi, hurikány budou stále ničivější a budou se objevovat stále častěji. Toto tvrzení zveřejnila nová britská studie, která simulovala tři klimatické scénáře, a to současné podmínky, zvýšení teploty o 1,5 °C a o 2 °C. Studie se zaměřila na karibskou oblast, aby posoudila rozsah a ničivost hurikánů.

„Hurikán Laura způsobil rozsáhlou devastaci v Louisianě s hurikánem Marco, který následoval těsně za ním. Oba hurikány způsobily sesuvy půdy na Jamajce a těžce zasáhly Haiti a Dominikánskou republiku. Výsledky naší studie ukazují, že se budou hurikány postihující karibskou oblast objevovat častěji kvůli globálnímu oteplování. V teplejším světě se tyto extrémní události stanou normou,“ uvedla Emily Vosperová, hlavní autorka studie pro IFL Science.

Teplotní simulace byly založeny na cíle Pařížské dohody, která zavazuje k dlouhodobému cíli ochrany klimatu. To znamená udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C. Již v minulosti bylo prokázáno, že klimatická změna je zodpovědná za zvýšenou aktivitu hurikánů v Atlantiku v posledních několika desetiletích. Tato britská studie uvedla, že hurikány v karibské oblasti mohou mít až pětkrát větší koncentraci, pokud svět nesplní cíle Pařížské dohody.

Hurikán Dorian, který v roce 2019 zesílil na nejvyšší tedy pátý stupeň a zasáhl Bahamy. Zanechal po sobě naprostou zkázu a podle simulace o 2 °C teplejšího klimatu by se tyto ničivé hurikány objevovaly až 4,5krát častěji. Ve světě s teplotou vyšší o 1,5 °C vypadaly scénáře mnohem lépe, protože ukázaly, že ničivé hurikány by se objevovaly s poloviční pravděpodobností.

Zvýšení teploty o 2 °C by nemělo vliv pouze na smrtící hurikány, ale také na biologickou rozmanitost v souvislosti s extrémním suchem. Vymřelo by téměř dvacet procent hmyzu, 16 % rostlin a pod deset procent obratlovců. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) v roce 2018 varoval, že udržet globální oteplování pod 2 °C není dostatečné a mohlo by to vést k nezvratnému poškození celého ekosystému.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Hurikán hurikán Laura (srpen 2020) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 31 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy