V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric Adams

V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou volbou starosty nejlidnatějšího amerického města. S ohledem na množství korespondenčních hlasů i nezaběhnutý volební systém se na vítěze může čekat týdny, informovala dnes agentura AP. Vítěz primárek se vzhledem ke zdejší dominanci demokratů nejspíše stane příštím newyorským starostou, který po osmi letech nahradí v čele radnice Billa de Blasia.

Podle prvních předběžných výsledků vede s více než 30 procenty předseda nejlidnatějšího městského obvodu Brooklyn a bývalý policista Eric Adams. Druhá je někdejší šéfka newyorského úřadu dohlížejícího na svoz odpadu či správu městských budov Kathryn Garciaová, třetí pak progresivní politička Maya Wileyová. Celkem se o demokratickou nominaci ucházelo 13 kandidátů.

Definitivní vítěz bude možná znám až kolem poloviny následujícího měsíce. Volební komise demokratů totiž začne sčítat korespondenční hlasy teprve 6. července, bez jejich započtení budou výsledky patrně neprůkazné. Jen do pondělí dorazilo komisi 87.000 korespondenčních hlasů a množství dalších se očekává v následujících dnech.

V kampani převládala hospodářská témata, rostoucí kriminalita a zvažovaná reforma policie. Agentura Reuters předesílá, že příští newyorský starosta bude postaven před řadu složitých výzev včetně ekonomických nerovností, problémů u policie či nedostatku dostupného bydlení ve městě s více než osmi miliony obyvatel.

Hlasování demokratů je ostře sledované i proto, že představuje dosud nejvýznamnější test volebního systému s možností podpořit vícero kandidátů. Účastníci mohou místo odevzdání hlasu jedinému z nich na volebním lístku seřadit podle svých preferencí až pět uchazečů. Pakliže někdo z kandidátů obdrží přes 50 procent "prvních hlasů", stane se vítězem jako v klasických volbách a další hlasy by do hry nevstupovaly.

V opačném případě ale začne přepočítávání podle žebříčků na hlasovacích lístcích. To probíhá po kolech, přičemž před každým z nich vypadává kandidát s nejnižším ziskem, načež se voliči, kteří jej měli na prvním místě, přerozdělí mezi ostatní kandidáty podle další nejsilnější preference.

Související

Více souvisejících

New York Eric Adams USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy