Polský ministr obrany dnes podle agentury AFP ohlásil, že v zemi přibude "nejméně tisíc" amerických vojáků a velitelství amerických sil na východním křídle Severoatlantické aliance. Prohlášení ministra Mariusze Blaszczaka následuje dva dny poté, co šéf Pentagonu Mark Esper informoval o stažení přibližně 12.000 amerických vojáků z Německa.
"Skvělá zpráva! USA a Polsko ukončily jednání o společné deklaraci o vojenské spolupráci, která uskuteční společnou vizi našich prezidentů," napsala na twitteru americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová. "Smlouva s USA o posílené obranné spolupráci bude brzy podepsána," avizoval Blaszczak podle televize TVN 24. Podle polského ministra se smlouva bude týkat "trvalé přítomnosti vojsk USA v Polsku".
Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w ??. W naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych ?? pic.twitter.com/KGk3MBpmqF
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) July 31, 2020Až dosud byly americké jednotky, stejně jako jednotky dalších zemí NATO v Polsku a Pobaltí, rozmístěny na základě rotace, tedy po půl roce se střídaly. Rozmístění těchto sil následovalo po ruské anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014.
Blaszczak dnes novinářům podle TVN 24 řekl, že jde o dobré zprávy z hleldiska bezpečnosti země. Hlavní práce byla podle něj vykonána, zbývá už jen přeložit text a dohodnout výrazy použité v anglické a polské verzi společné smlouvy. Ta podle něj "zaručí, že v Polsku bude rozmístěno přinejmenším o tisíc amerických vojáků více než dosud" a v zemi také bude umístěno velitelství sboru pozemních sil USA, pod které budou spadat všechny americké jednotky na východním křídle NATO. Sborové velitelství může velet několika americkým divizím. "Svědčí to o mimořádné roli Polska ve vztazích s USA a o velmi dobré spolupráci," řekl ministr.
TVN 24 připomněla, že koncem loňského září prezidenti Donald Trump a Andrzej Duda podepsali prohlášení o vojenské spolupráci, které potvrzovalo přítomnost asi 4500 amerických vojáků v Polsku a slibovalo jejich posílení další tisícovkou mužů a žen.
Ministr obrany USA Mark Esper tento týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12.000 příslušníků americké armády. Z celkem 35.000 amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400 a do jiných zemí v Evropě se jich přemístí 5400.
Související
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
Americká armáda (U.S. ARMY) , Polsko , USA (Spojené státy americké) , Mark Esper
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.
Zdroj: Libor Novák