V USA bylo očkováno proti koronaviru přes 10 milionů lidí, potíže mají Kalifornie i New York

Ve Spojených státech obdrželo první dávku vakcíny proti covidu-19 více než 10 milionů lidí. Koronavirus se však v některých částech země šíří v podstatě nekontrolovatelně, USA zaznamenaly za poslední den přes 224.000 nově infikovaných lidí, čímž tam celkový počet prokázaných nálezů na SARS-CoV-2 překonal hranici 23 milionů. Dalších 3848 Američanů ve středu po nákaze covidem-19 zemřelo, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse.

Podle statistik The New York Times (NYT) se v posledním týdnu virus prokázal denně v průměru u téměř čtvrt milionu osob, sedmidenní průměr zemřelých s covidem-19 je 3346 lidí za den, což jsou nejvyšší údaje ze všech zemí na světě. Počet hospitalizovaných osob již asi týden stagnuje kolem hranice 130.000 pacientů. Experti však varují, že by jich mohlo začít znovu přibývat s tím, jak se covid-19 rozvine u lidí, kteří se virem nakazili přes Vánoce a Nový rok.

Americké úřady na naléhání expertů upravily pravidla pro očkování, aby se podařilo šíření nákazy co nejrychleji dostat pod kontrolu. Nově tak již neplatí přísné regulace, podle nichž mají být na prvním místě očkováni pracovníci ve zdravotnictví. Federální vláda nyní naléhá na státy, aby co nejrychleji naočkovali alespoň jednou dávkou vakcíny všechny osoby nad 65 let.

Our daily update is published. States reported 1.8M tests, 219k cases, 130,383 people currently hospitalized with COVID-19, and 4,022 deaths. pic.twitter.com/SVEqztd3tJ

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) January 14, 2021

Podle toho se již zařídila Kalifornie, která je jedním ze současných ohnisek nákazy v USA. Tamní guvernér Gavin Newsom oznámil, že na listině osob, které mají v současné chvíli právo na očkování, přibylo po změně vládního opatření 6,6 milionu obyvatel tohoto nejlidnatějšího amerického státu.

CA is significantly increasing our efforts to get vaccines out. This week, we launched mass vaccination sites across the state.Today, we're announcing that Californians 65 and older are eligible to receive the vaccine.#EndThePandemic pic.twitter.com/PtuJKx5VcH

— Gavin Newsom (@GavinNewsom) January 13, 2021

Americké státy dostaly od federální vlády zatím 30 milionů dávek vakcín od firmy Moderna a společností Pfizer a BioNTech, z nichž se podařilo lidem aplikovat zatím jen třetinu. Společnost Johnson & Johnson ve středu uvedla, že v březnu zřejmě uvede na trh svou vakcínu, u níž bude na rozdíl od dosud schválených preparátů potřeba k plné imunizaci jen jedna dávka.

Kalifornie i New York chtějí do konce ledna naočkovat alespoň milion svých obyvatel. Zatímco v Kalifornii je největší překážkou nedostatečná infrastruktura, starosta New Yorku Bill de Blasio ve středu prohlásil, že nejlidnatější americké město dostává od vlády málo dávek, což ohrožuje dosažení vytyčených cílů.

"Potřebujeme, aby federální vláda, státní vláda a výrobci zrychlili a okamžitě nám dali více zásob," prohlásil de Blasio ve středu. Město otevřelo očkovací centra ve všech pěti správních městských obvodech, přičemž dvě z nich vyrostly i na baseballových stadionech místních klubů hrajících v lize MLB. Zdravotníci a sestry však podle de Blasia nebudou mít co lidem naočkovat již příští týden, pokud město nedostane další dávky.

Snahy o co nejrychlejší proočkování populace ještě zintenzivnil výskyt nové mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Británii. Tato varianta, která je podle odborníků výrazně nakažlivější, se zatím objevila v deseti amerických státech.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování Kalifornie Gavin Newsom Bill de Blasio New York

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy