Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008 Johnu McCainovi, se chystá vyslovit do nadcházejících voleb podporu demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi.

Zpráva, kterou oznámil samotný Biden, je podle AP ohromnou výtkou pro republikánského prezidenta Donalda Trumpa, a mohla by mu zhoršit volební vyhlídky v důležitém státu Arizona, odkud McCainovi pochází.

Trump má s rodinnou McCainů napjaté vztahy od té doby, co znevažoval Johna McCaina při své předvolební kampani v roce 2016. Nikdo z vlivné rodiny se však dosud nepostavil za Trumpova rivala.

Cindy — I'm deeply honored to have your support and your friendship. This election is bigger than any one political party. It requires all of us to come together as one America to restore the soul of the nation. Together, we'll get it done. https://t.co/Cwv27QuNVo

— Joe Biden (@JoeBiden) September 23, 2020

Biden v úterý večer řekl svým dárcům, že se jej McCainová chystá podpořit "kvůli tomu, co (Trump) říká o mém synovi, Johnovi a dalších, kdo jsou hrdinové, kteří sloužili své zemi. Však víte, řekl, že jsou ´břídilové a cucáci´". Biden odkazoval na zprávy časopisu The Atlantic následně potvrzené agenturou AP, že Trump před dvěma lety zesměšňoval příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově ve Francii. Prezident však zprávy médií popřel.

McCain byl pilotem a v roce 1967 byl sestřelen nad severním Vietnamem. Následně byl zajat, mučen a ve vězení tam strávil pět let. "Není to válečný hrdina. Byl válečným hrdinou, protože byl zajat. Mám rád lidi, kteří se nenechají zajmout," řekl v roce 2016 Trump na adresu dlouholetého senátora.

McCain v roce 2016 do voleb nepodpořil ani Trumpa, ani jeho tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou. "Není mi příjemné zříci se kandidáta mé strany," řekl tehdy o situaci senátor. "Získal nominaci čestně a poctivě," dodal.

"Já Cindy McCainovou skoro neznám kromě jejího jmenování do jedné komise na žádost jejího muže. Joe Biden byl psíkem Johna McCaina. Tolik ŠPATNÝCH rozhodnutí o nekončených válkách... Cindy si může ospalého Joea nechat!" napsal Trump s použitím hanlivé přezdívky svého oponenta.

I hardly know Cindy McCain other than having put her on a Committee at her husband’s request. Joe Biden was John McCain’s lapdog. So many BAD decisions on Endless Wars & the V.A., which I brought from a horror show to HIGH APPROVAL. Never a fan of John. Cindy can have Sleepy Joe!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 23, 2020

U Cindy McCainové se podle AP původně neočekávalo, že by Bidena napřímo podpořila, již předtím však pomohla jeho kampani, když vystoupila ve videu promítaném při demokratickém nominačním sjezdu. Hovořila v něm o přátelství Bidena se svým manželem.

McCain sloužil jako vojenský poradce Bidena v době, kdy byl nynější demokratický kandidát ještě senátorem. Rodiny obou mužů se následně sblížily na celý život. Spojení pak ještě posílilo společné trauma z rakoviny, která v roce 2015 zabila Bidenova syna Beaua a o tři roky později i McCaina.

Na pohřbu někdejšího republikánského prezidentského kandidáta promluvili například bývalí prezidenti Barack Obama či George Bush mladší, Trump na něj nebyl na přání rodiny zesnulého pozván.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Cindy McCaiová Donald Trump Volby USA Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 16 minutami

před 31 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 5 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy