Ve světě už bylo podáno více než tři a půl miliardy dávek vakcín. V Česku přes 9 milionů

Podle údajů serverů coronavirus.jhu.edu a ourworldindata.org/covid-vaccination bylo ve světě k polovině tohoto týdne aplikováno více než tři a půl miliardy dávek vakcín proti covidu-19. Aplikovat první miliardu dávek trvalo po začátku očkování vloni v prosinci 20 týdnů, druhé miliardy bylo dosaženo za dalších šest týdnů, třetí miliarda dávek byla podána za necelé čtyři týdny a poslední půl miliardy očkovaných přibylo za zhruba dva týdny.

Alespoň jednu dávku obdrželo ve světě podle serveru ourworldindata.org 25,8 procenta obyvatel, v rozvojových zemích je to pouhé jedno procento.

Podle poměrného množství ve státech s víc jak milionem obyvatel se nejvíce očkuje převážně na Blízkém východě: Na prvním místě jsou Spojené arabské emiráty (163 dávek na 100 obyvatel), následují Bahrajn (130), dále jihoamerická Uruguay (128) a Izrael (127).

Tyto země se blíží nebo přesáhly hranici 60 procent populace s ukončeným očkováním. Následují Chile (127 dávek na 100 obyvatel), Katar (121), Británie (120), Mongolsko (120), a Kanada (117).

V Evropské unii bylo dosud podáno 581 milionů dávek necelým padesáti procentům populace. Asi 34 procent populace je plně očkováno. Nejvíce, asi 80 procent obyvatel, má plně naočkovaných Malta, nejmenší země v unii. Nejlidnatější státy EU - Německo, Francie, Itálie a Španělsko - se pohybují kolem průměrného počtu naočkovaných, tedy mezi 40 a 50 procenty.

V České republice bylo dosud podle dat ministerstva zdravotnictví podáno celkem 9,346 milionu dávek vakcín, ukončené očkování má 4,1 milionu osob. V ČR se nejvíce očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech (7,64 milionu dávek), následují AstraZeneca (804.4000), Moderna (798.000) a Johnson & Johnson (104.000). Poměrně bylo v ČR podáno 87,4 dávky na 100 obyvatel.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 9 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Firma z Česka chtěla vyvézt díly pro jaderné zbraně. Povolení neměla

Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu. Společnost se o export věcí pokusila dvakrát a má jednatelku ruského původu, která kvůli tomu čelí obžalobě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy